10 spôsobov, ako zabezpečiť, aby vás ľudia rešpektovali

Všetci túžime po tom, aby nás mali ľudia naokolo radi. No čo je ešte dôležitejšie - predovšetkým na pracovisku - chceme aby si nás vážili. Medzi tým, či vás má niekto rád alebo vás rešpektuje je rozdiel. Každý chce byť v práci rešpektovaný a obdivovaný, ale často sa bojíme, že budeme v honbe za rešpektom vnímaní ako príliš agresívni alebo príliš sebavedomí. Aj keď nemôžete mať kontrolu nad názormi iných ľudí na seba, môžete mať kontrolu nad svojimi vlastnými činmi a výsledným úspechom. To, že si vás ľudia, s ktorými pracujete - ako váš šéf, kolegovia, zákazníci a klienti - rešpektujú, vám môže pomôcť dosiahnuť úspech v podnikaní i v živote. Vyskúšajte niektoré zo spôsobov uvedených nižšie, vďaka ktorým si zabezpečíte, aby vás vaše okolie a vaši kolegovia brali vážnejšie.

1. Robte si svoju prácu a robte ju dobre

Všeobecný spôsob, ako si získať rešpekt? Netrávte čas trápením sa nad získaním rešpektu a radšej tento čas venujte svojej práci – venujte sa jej poriadne a robte ju naozaj dobre. Získajte reputáciu človeka, ktorý je skutočne dobrý v tom, čo robí. Je ťažké ignorovať výsledky. Ak sa snažíte o úctu svojich kolegov, jednou z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť, je ukázať, že robíte veci správne.

2. Ukážte sebavedomie

Prejavte spolupracovníkom svoju vášeň pre firemné ciele a povzbuďte ostatných, aby robili to isté. Udržujte svoju individuálnu identitu tým, že nedovolíte, aby vás práca pohltila. Váš zamestnávateľ si musí uvedomiť, že ste sa rozhodli pre neho pracovať. Nenechajte strach zo straty zamestnania brzdiť váš výkon. Ak budete niekedy prepustení, pripravte si záložný plán. Vždy majte možnosti. To vám dá dôveru a flexibilitu, aby ste sa stali vizionárom. Udržujte úroveň prakticky a podľa potreby upravujte ciele.

3. Nikdy nemeškajte a nezmeškajte žiadne stretnutie

Dodržujte dôsledne deadline projektov, časy meetingov, alebo akýkoľvek prísľub, ktorý dáte. Týmto preukážete svojim nadriadeným, podriadeným či kolegom, že ste zodpovedná osoba, ktorá dostojí svojmu slovu. Vaše okolie povzbudíte, aby vám dôverovali, pretože im ukážete to, že máte vysokú úroveň zodpovednosti. ľudia, ktorým nemožno dôverovať a spoľahnúť sa na nich stratia rešpekt raketovou rýchlosťou.

4. Vytvorte si hranice

Dajte si pozor na tenké rozhranie medzi profesionálnym a osobným životom. Aj keď pre zdravé sociálne vzťahy je dôležité udržiavať pozitívne kolegiálne prostredie, rovnako dôležité je aj stanovenie parametrov okolo týchto vzťahov. Produktivita a účinnosť sa zvyčajne znižujú, keď dôjde k zjednoteniu rolí a potenciálne toxickým účinkom. Snažte sa o to, aby vaše vzťahy v práci boli profesionálne rovnako ako vaše správanie.

5. Buďte nápomocní

Všimnete si, že odpadkový kôš je preplnený? Vyneste ho. Vidíte svojho kolegu s plnými rukami firemných vecí, sťažka hľadajúceho rovnováhu? Pomôžte mu. Ukázať, že ste ochotní venovať sa malým veciam - aj keď nie sú súčasťou vášho popisu práce o vás vypovedá, že si o sebe nemyslíte príliš veľa a že ste ochotní urobiť čokoľvek je potrebné, aby ste pomohli spoločnosti uspieť. A to je niečo, čo ľudia môžu rešpektovať. Robte prácu, aj keď výsledky priamo neprinášajú úžitok. Pozitívna odozva na seba nenechá dlho čakať, ak budete ochotní uprednostniť potreby spoločnosti nad svoje vlastné.

6. Správajte sa ku každému s úctou

Kto chce rešpekt získať, musí ho aj vedieť prejaviť ostatným – avšak nielen tým, ktorí sú vyššie postavení. Úspešným a vysokopostaveným ľuďom sa podlieza takmer každý. Avšak to či má človek skutočnú pokoru a to, že si dokáže vážiť iných ukáže vaše správanie k čašníkovi alebo kuriérovi. Ak si vážite ostatných ľudí, budete mať väčšiu šancu, že iní budú rešpektovať vás.

7. Riešte konflikty

Profesionálny rešpekt možno dosiahnuť aj jednoducho pridaním jedinečnej hodnoty pracovisku. Aj keď to môžete dosiahnuť vytrvalo a efektívne vykonávaním svojej úlohy, je tiež možné stať sa talentovaným riešiteľom problémov so zručnosťami v analytickom myslení, strategizovaní a vyjednávaní. Každé pracovisko potrebuje proaktívneho riešiteľa konfliktov, takže prevzatím tejto role a splnením tejto potreby môžete získať medzi kolegami novo získanú úctu.

8. Naučte sa prijať a dať spätnú väzbu

Naučte sa pýtať si spätnú väzbu od okolia, ukážte tým, že viete, že nie ste dokonalí, a neustále sa snažíte zdokonaľovať a rásť. To isté by malo platiť aj naopak, vedieť dať objektívny feedback kolegom. Je zrejmé, že sa nechcete stať kritikom kancelárie. Avšak dávať kolegom občasnú dávku konštruktívnej kritiky ukazuje, že ste odhodlaní pomáhať všetkým vo svojom okolí rásť a byť tými najlepšími profesionálmi, akými môžu byť.

9. Majte svoj názor no zároveň rešpektujte aj názory ostatných

Súhlasiť so všetkým, čo okolie hovorí neprinúti ľudí, aby si o vás mysleli, že ste vodca. Namiesto toho majte na veci svoj vlastný názor a nebojte sa ho povedať. Či už ide o myšlienku nového produktu alebo služby či nápadu, ktorý urýchli pracovný proces, ľudia ocenia námahu, ktorú venujete organizácii pri dosahovaní lepších výsledkov. Treba si však pamätať. Ten kto má iný názor ako vy nie je aicky váš nepriateľ. Zvážte preto aj stanoviská iných ľudí a buďte ochotní pristúpiť na kompromis a spolupracovať na dosiahnutí riešenia, ktoré bude fungovať pre čo najväčší počet jednotlivcov.

10. Buďte tímovým hráčom

Rešpekt sa často venuje tým, ktorí sa usilujú presadiť záujmy skupiny - v tomto prípade vašej spoločnosti. Preukážte, že ste zodpovední a produktívni a že vám záleží na tom, ako vaše podnikanie funguje. Dobrovoľne pomáhajte s projektmi, keď môžete a nikdy sa vyhýbajte svojej práci. Pomáhajte kolegom a pozorne si vypočujte, čo hovoria. Podporujte všetkých pri účasti na projektoch. Môže to zvýšiť spoluprácu vo vašom tíme.

Galéria: