04. 11. 2019

Zvyšovanie EQ – emočná inteligencia a beletria, ako súvisia?

Činnosti na zvýšenie IQ sú zrejme každému známe. Ide o čítanie vzdelávacích kníh, skladanie puzzle či rozhovory a rady od múdrych ľudí. Ako ale zvýšiť emočný kvocient, zlepšiť schopnosť empatie a stať sa emočne vyspelejším človekom?

 

Začnite pozorným počúvaním

Skúste si precvičiť aktívne počúvanie tým, že sa pokúsite preformulovať informáciu, ktorú vám niekto povedal, inými slovami. Dá sa to i v bežnej životnej situácii, napríklad s predavačom v potravinách či čašníkom v reštaurácii. Detailne si zároveň všímajte i neverbálnu časť komunikácie. Kľúčom je zamerať sa na zamýšľaný obsah správy a pocity osoby, ktorá vám ju predáva.

 

Sila skrytá v beletrii

Zložitejšie príbehy a komplexné postavy v literatúre vám vedia ukázať situácie, ktoré v živote tak často nezažijete. Rôzne štúdie preukázali prepojenie medzi literatúrou a zvýšenými emočnými schopnosťami, či už u študentov základných škôl alebo zanietených čitateľov. Beletria dokáže prinútiť myseľ k tomu, aby si myslela, že ste súčasťou príbehu. Tým pádom emócie, ktoré cítite k postavám vytvoria v mozgu prepojenia s rovnakou citlivosťou ako emócie k reálnym ľuďom.

 

Všímavosť je možné vycvičiť

Všímavosť a premýšľanie sú o zameraní sa na veci, ktoré sa dejú tu a teraz. Aby človek dokázal súcitiť a správne interpretovať cudziu emočnú zložku správy, musí ho stopercentne počúvať. Emočný kvocient je totiž rovnako dôležitý ako inteligenčný. Jeho rozvíjanie pritom dokážete praktizovať každý deň bez toho, aby ste sa zapotili.  

Galéria: