03. 01. 2020

Zoberte svoj mozog na dovolenku

Vďaka novým technológiách sa čiara medzi pracovným a osobným životom vytráca. Väčšina ľudí ešte aj počas dovolenky odpovie na e-mail či zodvihne pracovný hovor. Neschopnosť odpútať sa od práce súvisí so strachom z premeškaní. Úzkosť z premeškania termínov či príležitostí človeka núti neustále kontrolovať čo sa deje a odrádza od úplného vypnutia. Tak sa narúša produktivita v práci a zápasíte so stresom, nespavosťou aj vyhorením.

 

Inkubačný efekt

Jednoducho povedané, naša myseľ sa raz za čas potrebuje reštartovať, aby dokázala fungovať v optimálnej rovine. Chvíľka relaxu pomôže mozgu prísť na nové odpovede, postrehy a nápady. Psychológovia tomuto hovoria “ inkubačný efekt”. Táto metóda chvíľkového odpútania sa od nevyriešeného problému môže viesť k novým riešeniam a pohľadom na daný problém.

 

Vo vedecko-praktickej rovine

Pre oddych nie je potrebné ihneď cestovať do exotických krajín či na piesočnaté pláže. Vedci z univerzity v Michigane zistili, že už len hodina v prírode vie zvýšiť hladinu sústredenia. Výskum poukazoval na to, že ako ľudia máme dva typy pozornosti – nedobrovoľnú a dobrovoľnú, ktoré sa stále snažia udržať v rovnováhe. Ak ste v prírode, vašu nedobrovoľnú pozornosť hneď upúta spev vtákov či šumenie lístia a teda dobrovoľná pozornosť môže na chvíľu relaxovať a oddýchnuť si.

 

Prvé revolučné kroky vo svete

Niektoré firmy začínajú zavádzať benefit v podobe neobmedzenej dovolenky a dokonca finančnej odmeny za to, že si dovolenku vezmete. Firma FullContact v Denveri ponúka prídavok 7500 dolárov ročne, ak jej zamestnanci počas roka budú ochotní úplne sa vzdať práce pri čerpaní svojej dovolenky. Tento postup zaviedol generálny riaditeľ spoločnosti po tom, ako si sám uvedomil, že mu oddych pomáha k lepším výsledkom nie len v práci ale aj osobnom živote. Nejestvuje predsa lepší čas zamerať sa na psychické zdravie ako práve teraz.

 

Galéria: