13. 05. 2020

Zlepšite výkon vášho mozgu tým, že odložíte telefón a prečítate si knihu

Čítanie kníh zvyšuje mozgovú kapacitu a inteligenciu, ako aj celkový výkon mozgu, to je známy fakt a nikoho neprekvapí. Čo ste však možno netušili je to, že knihu by ste mali čítať tradične v papierovej forme a váš smartphone odložiť čo najďalej. V dnešnej uponáhľanej a digitálnej dobe je naša pozornosť roztrieštená medzi množstvo podnetov naraz, naša myseľ sa im venuje súčasne, no ani jednej poriadne. Sediac za počítačom telefonujeme, zároveň odpovedáme na e-mail, rozprávame sa s kolegom, či riešime inú pracovnú úlohu. Pri čítaní knihy však musíme upriamiť pozornosť iba na jej obsah. Vypnutie telefónu a čítanie skutočnej knihy je skvelý spôsob, ako si dať prestávku od preťaženia digitálnymi informáciami. Urobte si teda potrebnú prestávku pri práci s digitálnymi informáciami a uvoľnite myseľ.

Riešenie problémov a čítanie

Ľudia, ktorí čítajú, majú vyššiu inteligenciu a všeobecné vedomosti než tí, ktorí nečítajú. Čítanie kníh podporuje takmer všetky úrovne myslenia. Zápletka, charaktery, ich konanie, vývoj a dejové súvislosti. Náš mozog si to všetko musí predstaviť a zapamätať. Zvyšuje sa tak efektivita mozgu, čím sa mozog stáva  výkonnejší, zlepšujú sa pamäťové funkcie a spomaľuje proces starnutia. Čítanie vám dáva príležitosť uvažovať a premýšľať. Pomáha vám lepšie sa zamerať a podporuje kreativitu, takže môžete lepšie pochopiť a riešiť problémy, s ktorými sa stretávate každý deň. Zlepšenie analytického myslenia bude  užitočné v rôznych oblastiach vášho života, nielen v zamestnaní. Všetky tieto spomenuté schopnosti si každou prečítanou knihou zlepšujeme. Čítanie je najúčinnejším spôsobom, ako sa stať nápaditejší a inovatívnejší. Dokonca aj keď čítate fikciu. Elon Musk sa pri viacerých príležitostiach podelil o svoje čitateľské návyky. Hovoril o tom, že strávi až 10 hodín denne čítaním románov sci-fi.

Siahnite po tradičnej knihe v papierovej forme

Čítačky a e-knihy majú nesporne množstvo výhod, čítanie sa stalo dostupnejšie, čítačka je rozhodne skladnejšia, nehovoriac o tom, že na dovolenku niektorým ubudne pár kíl v batožine. Napriek týmto výhodám tu stále pretrváva značný že rozdiel medzi čítaním z papiera a čítaním z monitora. Pri čítaní z papiera čítame slovo od slova, riadok za riadkom, vytvárame si v hlave obraz a stávame sa aktérmi príbehu. Sami príbeh aktívne dotvárame, predstavujeme si ho, sme do neho hlboko ponorení. Naopak pri čítaní z monitora sa správame úplne inak a čítaný text tzv. skenujeme. To znamená, že ho iba prelietavame očami a hľadáme v ňom určité oporné body - kľúčové slová, titulky a podtitulky. Vyťahujeme z textu iba dôležité informácie, zameriavame sa na kratšie odesky a tie dlhšie nečítame. Problémom je aj celkové zapamätanie si obsahu, ktoré je o 25 menšie ako pri čítaní z papiera. Iba pre porovnanie, je dokázané, že čítanie knihy spaľuje 42 kalórií za hodinu, zatiaľ čo prijímanie nových informácií surfovaní po sieti, spálilo asi 20 kalórií za hodinu. Ďalšia výhoda spočíva v tom, že v papierovej knihe môžeme otáčať stránky. To pomáha pri vyššej koncentrácii, ktorá vedie k lepšiemu pochopeniu a spracovaniu toho, čo vlastne čítame. Ďalším negatívom čítania z obrazovky je to, že vaše oči sú omnoho unavenejšie a je pre váš mozog ťažké sa sústrediť. Knihy oproti tomu ponúkajú pomalšiu formu informácií smerujúcich do vášho mozgu. To môže zmierniť preťaženie digitálnymi informáciami. Dovoľte aby sa čítanie stalo súčasťou vášho dňa a uvidíte, čo sa stane. Vyskúšajte čítať knihu pred spánkom, možno namiesto nekonečného sledovania seriálov a ponocovania pred televíziou. M nohí odborníci na spánok odporúčajú, aby ste pred spaním zaviedli pravidelnú de-stresujúcu rutinu, ktorá upokojí vašu myseľ a pripraví telo na spánok - čítanie môže byť skvelou voľbou. Čítanie knihy v posteli namiesto „skrolovania“ po sociálnych sieťach zmení spôsob, ako snívate a spíte.

 

Odložte svoj telefón čo najďalej

Existuje priama súvislosť s tým, že mobil rozptyľuje a oberá o výkonnosť. Štúdie potvrdili, že ľudia mali väčšie problémy dokončiť aj jednoduché úlohy, ak sa v ich miestnosti nachádzal ich „chytrý telefón“. Napriek tomu, že testované osoby mali pocit, že sa venujú svojej práci na 100%, časť ich mozgu stále venovala pozornosť práve mobilnému telefónu. Samotná myseľ o telefóne síce nepremýšľa, no naše podvedomie áno, čo nás ochudobňuje o určité množstvo mozgovej kapacity. V prípade, že svoj telefón nevidíte, je oveľa menej pravdepodobné, že sa ním necháte rozptyľovať a spadnete do digitálneho sveta. Napriek tomu, pre mnohých nie je ľahké držať sa ďalej od ich telefónu, v určitom zmysle by im jeho neprítomnosť mohla chýbať. Poznáte to, zakaždým, keď váš telefón vydá upozornenie, zažívate príval dopamínu. Z toho vyplýva mierna závislosť na vašom telefóne. Odtrhnutie sa od tohto návyku konanie vecí, ktoré myseľ vníma ako menej vzrušujúce, chce určitú prax. Nie je to však tak úplne vaša chyba, tieto zariadenia sú navrhované tak, aby v sebe návykovú povahu obsahovalo. Ak trávite na telefóne príliš veľké množstvo času, začínate trpieť vo viacerých aspektoch svojho života. Ste rozptýlení a keď sa s vami rodina alebo priatelia pokúšajú rozprávať, cítite sa rozrušene. Prestaňte byť obeťou tejto pasce. Nájdite si čas mimo svojho telefónu a všimnite si, aké to je. Môžete sa konečne začať cítiť slobodne.

Galéria: