22. 09. 2020

Zlepšite svoju schopnosť rozhodovať sa

Každý deň vykonáme tisíce menších či väčších rozhodnutí. Niektoré zdroje uvádzajú, že priemerný človek sa denne rozhoduje až 35 000 krát. Za predpokladu, že väčšina ľudí strávi spánkom asi sedem hodín denne, počas zvyšných 17-tich hodín kedy bdie, urobí zhruba 2 000 rozhodnutí za hodinu alebo jedno rozhodnutie každé dve sekundy. Niektoré úlohy vykonáme takmer aicky, napríklad akej farby si vyberiete ráno ponožky. Iné voľby sú pre nás naozajstnou výzvou a vedia nás poriadne potrápiť. „Je toto človek, s ktorým chcem stráviť zvyšok svojho života?“ „Čo mám spraviť, aby ma povýšili v práci?“ „Komu dať svoj hlas v ďalších voľbách?“ Nielen v takýchto zásadných otázkach nás trápi nerozhodnosť. Okrem toho, často sa dostavia aj výčitky kvôli premrhaným príležitostiam alebo nesprávnym rozhodnutiam. Každá voľba má určité následky - dobré aj zlé. Práve schopnosť slobodnej voľby je tou najväčšou silou, ktorou disponujeme, práve dobré rozhodnutia dokážu náš život nasmerovať správnym smerom. Ako však zlepšíme rozhodovanie? Pozrime sa na niektoré konkrétne rady, ktoré vám pomôžu posilniť rozhodovací proces a urobíť lepšie rozhodnutia.

1. Používajte obe strany mozgu

Zakaždým, keď si vykonávame konkrétnu voľbu, musíme brať ohľad na obe hemisféry nášho mozgu. Ľavá strana (a pragmatickejšia strana) nám hovorí, aby sme konali logicky, zatiaľ čo naša pravá hemisféra je viac ovplyvnená emóciami. V podstate sa tu vedie boj medzi rozumom a citom, nájdite preto konsenzus a skúste vyhovieť obom stranám. Jedným z efektívnych spôsobov, ako to dosiahnuť, je uskutočnenie analýzy, pri ktorej porovnáte výhody s negatívami. Nájdite si papier a urobte dva stĺpce „PRE“ a „PROTI“. Je to jedna zo základných rozhodovacích techník, ak si však dáte všetko na papier, uvidíte váš problém z celkom novej perspektívy.

2. Prax je rozhodujúca

Ak ste chronicky nerozhodní, budujte si svoju schopnosť rozhodovať sa tak, že budete začínať od maličkostí. Dajte si 30 sekúnd na to, aby ste sa rozhodli, čo si dáte na večeru, aký film si pozriete alebo či chcete ísť dnes večer von. Kľúčové je nasledovať svoje rozhodnutie. Tento postup neustále opakujte, pretože pomôže trénovať váš mozog, aby sa mohol rýchlejšie rozhodovať. A pokračujte v ceste k dôležitejším rozhodnutiam. A ak vám to spôsobuje úzkosť, položte si jednu jednoduchú otázku; čo najhoršie sa môže stať?

3. Stanovte časové limity

Na menšie rozhodnutia si dajte iba päť až desať minút. Pamätajte, že premýšľať pridlho o týchto triviálnych rozhodnutiach môže znamenať vážnu stratu času. Pri dôležitejších rozhodnutiach si nechajte trochu viac času. Podľa presnej situácie to môže byť deň alebo dokonca týždeň. Ide o to, dať si primeraný čas na výskum a zvážiť klady a zápory.

4. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny

Uvažovanie o tom, čo ste si vybrali v minulosti vám môže pomôcť pri prijímaní informovanejších rozhodnutí. Podobné situácie však nemusíte riešiť rovnakým spôsobom, môžete sa teda poučiť z chýb, ktoré ste v minulosti urobili alebo ak stratégia fungovala, porovnať ju so súčasnou situáciou. Váš status quo berte ako výzvu a skúste premýšľať majte myseľ otvorenú. Držte krok s najnovšími trendmi a vkusom spotrebiteľov. Ak nie, budete robiť zastarané rozhodnutia, ktoré vám nepomáhajú dosiahnuť vaše ciele. Aby ste predišli uviaznutiu v zabehanej koľaji, neustále sa učte novým zručnostiam. Vystúpte zo svojej komfortnej zóny a prežite nové zážitky. Stretnite sa s rôznymi ľuďmi. A nebojte sa experimentovať s novými nápadmi. Potom môžete svoje nové vedomosti, skúsenosti ako aj spätnú väzbu použiť na zlepšenie svojich rozhodnutí.

5. Hľadajte správne informácie, nie veľa informácií.

Pri hľadaní čo najlepšieho rozhodnutia môžete rozoberať fakty, prežívať minulosť, uvažovať o budúcnosti a hľadať radu od odborníka. To môže byť väčšinou užitočné. Ak však pôjdete príliš hlboko, namiesto toho aby ste problém definovali a vyriešili, zamotáte sa doň ešte viac. Neustále sa vypytujete a premýšľate príliš veľa o situáciách, ktoré nikdy nenastanú. Nielenže zažijete kognitívne preťaženie, ale dostanete sa aj ďalej od navrhovania riešenia. Keď sa dostanete na takúto križovatku, často je najlepšou možnosťou vrátiť sa na začiatok. Objasnite problém, cieľ alebo požadovaný výsledok, aby ste mohli vyhľadať správne informácie.

6. Plánujte dopredu

Nie je reálne mať plán pre všetky možné scenáre. Máte však kontrolu nad určitými oblasťami svojho života, na ktoré sa môžete pripraviť vopred. Napríklad v nedeľu si môžete naplánovať jedlo na týždeň, mohli by ste si napísať jedálny lístok. Teraz viete, čo si musíte kúpiť v obchode. Teraz už viete, čo budete každý deň v týždni variť. Svoje nedele môžete využiť aj na to, aby ste si vybrali oblečenie a skontrolovali svoj rozvrh, aby ste vedeli, ako budete tráviť čas. Tento proces môže znieť jednoducho. Keď však plánujete dopredu, znižujete počet rozhodnutí, ktoré musíte urobiť. Vo výsledku tak budete mať dostatok energie na vykonanie dôležitých rozhodnutí, ktoré si vyžadujú celú vašu pozornosť.

15. Dôverujte svojmu inštinktu

Henry Winkler, alias The Fonz, raz napísal: „Vaša myseľ vie iba niektoré veci. Váš vnútorný hlas, váš inštinkt, vie všetko. Ak inštinktívne počúvate, čo viete, vždy vás to zavedie správnym smerom. “ Ukázalo sa, že Fonz mal pravdu. Dr. Joel Pearson, jeden z popredných svetových odborníkov v oblasti ľudského vedomia, tvrdí, že intuícia existuje. Jeho výskum zistil, že emócie v bezvedomí majú moc zlepšiť rýchlosť a presnosť rozhodovania. Mali by ste sa spoľahnúť iba na svoj vnútorný hlas? Samozrejme, že nie. Ale sú chvíle, keď je váš prvotný inštinkt správny. A kedykoľvek máte tento pocit, nemali by ste ho ignorovať. Povedzme napríklad, že robíte pohovor s kandidátom. Má solídny životopis a správne odpovedal na všetky vaše otázky. Máte však tušenie, že sa nehodí do firemnej kultúry vašej spoločnosti. Vypočujte si, čo hovorí váš vnútorný hlas, aby ste mohli zúžiť vyhľadávanie na kandidáta, ktorý by sa vám lepšie hodil.

 

 

Galéria: