10. 09. 2019

Zlaté pravidlo: Nikdy sa nemiešajte do cudzích problémov!

Všetky žarty bokom. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa vždy snažia prísť s riešením cudzích problémov, kráčate po nebezpečných chodníčkoch. Prečo? Po prvé, miešate sa do prostredia, kam nepatríte a po druhé, plytváte energiou, ktorú si máte šetriť pre seba. V konečnom dôsledku robíte dve chyby naraz.

 

Ste chronickí „pomáhači“?

Väčšinou, ak má človek tendenciu pomáhať všetkým a všade, ide o kompenzáciu vlastnej prázdnoty. Využíva iných aby zaplnil prázdno vo svojom živote. Veční „pomáhači“ v istom zmysle bránia druhým naučiť sa hodnotnú lekciu, ktorou je požiadanie o pomoc. Nemôžete neustále riešiť problémy iných, oni musia nájsť spôsob ako na to. Vezmite si to obrátene, mohol by byť človek, ktorý nevie samostatne riešiť problémy niekedy úspešný? Odpoveď je snáď jasná.

 

Ako to zmeniť?

Vždy sa spýtajte samých seba: „Koho je to vlastne problém?“. Ak si odpoviete „jeho, jej“ alebo „ich“, prečo  to ďalej rozvíjať a trápiť sa? Znie to kruto, no ak chcete naozaj pomôcť, neponúkajte pomocnú ruku tam, kde o ňu nežiadajú. Samozrejme, reč je o čisto osobných záležitostiach a problémoch, nie o život ohrozujúcich situáciách, kedy je potrebná akákoľvek pomoc ihneď a bez pýtania.

 

Čo je vašou úlohou?

Postavte sa bokom a iba sledujte. Buďte pripravení zasiahnuť, no nemiešajte sa do osobných záležitostí iných, ak vás vyslovene nepožiadajú. Typickým príkladom je rodič a dieťa, ktoré prvýkrát opúšťa domov. Hlavne matky pociťujú kúsok prázdnoty a vždy chcú byť na blízku, no takýmto prístupom odopierajú dieťaťu lekciu, ktorá ho v živote môže posunúť bližšie k úspechu. Vezmite si príklad a dajte druhým šancu pre osobnostný rast. Možno si to neuvedomujete, no rovnako rastiete i vy!

Galéria: