13. 04. 2020

Životné lekcie o úspechu od Howarda Schultza, miliardára a majiteľa siete Starbucks

Sieť kaviarní Strabucks snáď ani nikomu netreba predstavovať. Na začiatku svojej púte, bol však Starbucks iba malou lokálnou kaviarňou v americkom meste Seattle, špecializujúcou sa na predaj kávových zŕn. Za globálnym úspechom tejto jedinečnej značky stojí Howard Schultz, ktorý v roku 1982 nastúpil ako marketingový riaditeľ. Skombinoval neuveriteľné komunikačné schopnosti, vytrvalosť, strategické myslenie a jasnú víziu, aby ovplyvnil životy stoviek miliónov ľudí a stal sa miliardárom. Starbucks je jedinečnou značkou kaviarní, ktorých dverami prejde týždenne neuveriteľných 70 miliónov zákazníkov v 20 200 obchodoch v 64 krajinách sveta. Cesta Howarda Schultza na pozíciu generálneho riaditeľa a predsedu spoločnosti Starbucks je skutočne inšpiratívna. Inšpirujte sa aj Vy niekoľkými skutočne silnými životnými lekciami od jedného z najvplyvnejších lídrov našej doby.

 

Nebojte sa snívať vo veľkom

Či už podnikáte alebo nie, teraz je čas oživiť Vaše vlastné sny. Ako hovorí Schultz: “Snívajte viac, ako si ostatní myslia, že je praktické. Riskujte viac, ako si ostatní myslia, že je bezpečné. Zaujímajte sa viac, než si ostatní myslia, že je múdre. A očakávajte viac, než si ostatní myslia, že je možné. ”   Howard Schultz je žiarivým a názorným príkladom nekonečných možností, ktoré existujú pre tých, ktorí snívajú o veľkom. Čokoľvek je možné, ak vás poháňa silná túžba dosiahnuť svoje ciele. Niekedy všetko vyzerá tak beznádejne, obzvlášť, keď Vás ľudia z Vášho okolia odrádzajú od vašich snov. Ak však tomu veríte Vy, ak ste plní tohto nadšenia a nedokážete myslieť na nič iné, choďte za tým! Nikto nemôže vedieť, ako sa všetko bude vyvíjať a ako to dopadne. Nezostáva nič iné, než to skúsiť, ísť naplno a veriť.

 

Vízia je dôležitá

Úspech Howarda Schultza možno pripísať jeho pozoruhodnej vízii. Líderstvo potrebuje konzistentnosť, smer a jasnosť vízie. Vodca so silnou víziou a sebavedomím je schopný dobre viesť svoj tím do veľkých výšok. Schultz videl v značke Starbucks niečo, čo jej zakladatelia nevideli. Vedel, že Starbucks môže predstavovať viac ako iba kávu. Chcel vybudovať kompletný zážitok, miesto, kde si ľudia užívali trávenie času spolu s lahodnou šálkou kávy. Správne odhadol potenciál podnikania s kávou a dokázal si predstaviť, že sa táto spoločnosť rozrastie do medzinárodného reťazca. Nakoniec vybudoval takéto útočisko pre všetkých milovníkov kávy s názvom Starbucks.

 

 Majte vášeň pre to čo robíte a vytrvajte

Tam kde by mnoho iných by zlomilo palicu a vidia krízu, tí najväčší lídri vidia predovšetkým príležitosť. Howard Schultz je jedným z takýchto vodcov. Schultz pripisuje úspech spoločnosti Starbucks svojmu tvrdému odhodlaniu, neochvejnej vytrvalosti a obrovskej vášni. Vášeň je všetko. Bez nej vodca nedokáže inšpirovať.

„Môj príbeh je o vytrvalosti a vášni pre to čo robím. Musíte nájsť niečo, čo hlboko milujete, čo je pre Vás vášňou a ste ochotní kvôli tomu toho veľa obetovať. Vzal som svoj život do rúk, učil som sa od kohokoľvek, kto mi niečo ponúkol, schmatol som každú príležitosť, čo som mohol a krok za krokom formoval môj úspech. Spočiatku ma sprevádzal z neúspechu, ale keď som vyriešil každú výzvu, moja úzkosť bola nahradená rastúcim pocitom optimizmu. Akonáhle prekonáte zdanlivo neprekonateľné prekážky, ostatné prekážky budú menej skľučujúce.“

 

Buďte odvážni a rozmýšľajte

 „Ak snívate o malých cieľoch, môže sa vám podariť vytvoriť niečo malé. Mnohým to stačí. Ale ak chcete dosiahnuť rozsiahly dopad a trvalú hodnotu, buďte odvážni. V našich životoch sú chvíle, keď privoláme odvahu robiť rozhodnutia, ktoré idú proti rozumu, proti zdravému rozumu a múdrym radám ľudí, ktorým dôverujeme. Predsa sa však nakláňame vpred, pretože napriek všetkým rizikám a racionálnym argumentom sme presvedčení, že zvolená cesta je správna a najlepšia vec. Odmietame byť okoloidúci, aj keď nevieme, kam presne naše konanie povedie.

Ako líder musíte byť odvážny a rozmýšľať. Musíte sa vedieť obetovať, tvrdo pracovať a napriek tomu, že nie ktorí nemusia veriť vo Vašu víziu, musíte zostať verní tomu, čo považujete za možné, a svoj cieľ aj tak sledovať. Takže, aj keď ste dostali výsledky, ktoré odrádzajú, nezabudnite, že iba vy môžete prevziať kontrolu a že s trochou vytrvalosti sa môžete posunúť k svojim cieľom. Napriek všetkým nástrahám a prekážkam, nemôžete stratiť zo zreteľa Váš cieľ. Lídri musia neustále veriť a každý deň sa musia prebíjať smerom k svojim cieľom.

Príbeh Howarda Schultza nás učí, že vďaka dobrému nápadu možno aj z malej nevýraznej firmy vybudovať celosvetový gigant a aj napriek tomu, že nie, pretože ak vytrváte dosť dlho, nie je nič nemožné .


 

Galéria: