21. 10. 2019

Vybuchli ste v práci , viete sa dobre ospravedlniť?

Stres v práci neobchádza nikoho. Či už väčší alebo menší, narastajúci tlak dokáže prerásť cez hlavu i silným osobám. Čo v prípade, že pohár trpezlivosti pretiekol a vy ste nečakane „vybuchli“? Nezúfajte, cesta späť existuje a nazýva sa ospravedlnenie.

 

Úprimnosť je základ

Vstúpte si do svedomia. Bolo to jednorazové vybuchnutie alebo sa scenár opakuje? Ak to, že ste nad sebou stratili kontrolu, nie je bežná vec, ľudia, ktorí vás poznajú dlhšie budú vedieť, že k tomu došlo iba kvôli danej situácii. V takom prípade postačí úprimné ospravedlnenie. Ak ale ide o záležitosť bežného charakteru, máte pred sebou omnoho náročnejšiu cestu k náprave vlastnej reputácie.

 

Účinné ospravedlnenie

Ideálne, čo najskôr po nepríjemnej situácii, aby ste minimalizovali čas, počas ktorého dotknutá osoba analyzuje a rozoberá nepríjemnosť s okolím. Efektívne ospravedlnenie má pritom 6 hlavných komponentov: vyjadrenie ľútosti, vysvetlenie prečo k činu došlo, prijatie zodpovednosti, potvrdenie, že sa to nezopakuje, ponuka na nápravu a prosba o odpustenie.

 

Na čom najviac záleží?

Výskumníci prišli na to, že čím viac spomenutých komponentov do ospravedlnenia zahrniete, tým srdečnejšie odpustenie dostanete. Nie všetky body sú však rovnako významné. Najpodstatnejším z nich je prijatie zodpovednosti. Preto, ak sa ospravedlňujete za to, že ste svoje správanie prepískli, nemudrujte, nesnažte sa vysvetľovať racionálny dôvod a nehľadajte výhovorky. Stačí, ak stavíte na srdečnosť v priznaní, že vaše správanie bolo zlé a neprimerané.

 

Len žiadne prázdne sľuby

Druhým najvýznamnejším bodom ospravedlnenia je ponuka na nápravu spáchanej chyby. Preto skúste vymyslieť, čo môžete urobiť, aby ste výbuch odčinili a navrhnite to druhej strane. Napríklad, ak ste vybuchli verejne, môžete sa ospravedlniť najprv osobne ale aj pred všetkými svedkami či spolupracovníkmi pri spoločnom stretnutí. Niekedy však ako náprava postačí aj to, ak sľúbite, že sa to v budúcnosti nebude opakovať.

 

X-krát a dosť?

Buďte zároveň opatrní a nespoliehajte sa na „prepáč“ stále. Ak sa nepolepšíte, po viacerých podobných výbuchoch sa vaše ospravedlnenia stanú bezvýznamnými a vrátenie stratenej dôvery už nebude vôbec možné. To vás môže stáť nie len stratu práce ale aj priateľstiev.

Galéria: