25. 11. 2019

Tvrdohlavosť vás nerobí silnejšími ale hlúpymi

 

Existujú stovky až tisíce rôznych rád, ktoré majú človeka naučiť odolnosti a vytrvalosti na ceste za svojimi snami. Avšak vytrvalosť v státí za svojimi názormi nemusí vždy priniesť osoh, najmä ak názor nie je dostatočne podložený. Bez pochyby ide o dobrú vlastnosť pri budovaní kariéry, no nový Harvard Bussines Review poukazuje na to, že ak sa vaša nástojčivosť v snahe stáť si za svojim stane tvrdohlavosťou, nikdy sa nepohnete dopredu.

 

Múdrejší sú tí, ktorí menia názor

Experti podieľajúci sa na novom prieskume zistili, že ľudia, ktorí dokážu meniť názor sú považovaní za inteligentnejších, zatiaľ čo trvanie na tom istom, zastaralom názore pôsobí nedôveryhodne. Predstavte si, že robíte prednášku pre investora. Po prednáške vás ale upozorní na niečo, čo odporuje vyhláseniu, ktoré ste povedali, pričom má aj jasný dôkaz o tom, že sa mýlite. Čo bude najlepšie urobiť? Prijatie novej informácie a zmena názoru vás na chvíľu spraví „zle informovaným“, no na druhej strane, ignorovanie reality a trvanie na svojej pravde napriek dôkazom nie je receptom k úspechu.

 

Super úspešní to dávno vedia

Výsledky tohto prieskumu možno spôsobia nemalý šok všetkým, ktorí sa držia jedného názoru už niekoľko rokov a nechcú ho meniť, pretože majú pocit, že tým ukážu svoju slabosť či chybu. Niekoľko úspešných podnikateľov, vrátane šéfa Amazonu Jeffa Bezosa vám však dosvedčí, že zmena názoru v prípade, ak existuje nepopierateľný dôkaz, ktorý vyvracia váš omyl, je znak číslo jeden vysokej inteligencie.

 

Počúvajte, učte sa a meňte názory

Akýkoľvek vzdelaný a inteligentný človek bude vedieť, že dobre zvážená a preskúmaná zmena názoru je známkou vysokého IQ. Nemali by ste sa preto báť povedať opak toho, čo ste tvrdili pred pár týždňami, ak ste dospeli k novým skutočnostiam. Taktiež by ste sa nemali obávať vysloviť to otvorene a verejne. Priznať si chybu je cnosť, nie slabosť.

Galéria: