04. 02. 2020

Triky ako ušetriť a dopriať si, po čom túžite

Je pravdepodobné, že ste už zažili situáciu, kedy ste odriekli niečo, po čom túžite, iba pre nedostatok financií. Aby ste sa tomu v budúcnosti vyhli, majte na pamäti niekoľko nie často opakovaných tipov, ktoré ste predtým možno nevedeli.

 

Žiadne bitcoiny a iné riskantné možnosti

Bitcoin je internetová kryptomena, ktorá má v prepočte na eurá hodnotu niekoľkých tisíc. Znie to pekne až na to, že nie je reálna, hmotná, istá.

 

Heslo, ktoré používa viacero podnikateľov a investorov znie jednoducho – „Nikdy nestrácajte peniaze.“ Týmto heslom sa riadi aj jeden z najúspešnejších ľudí na svete, úspešný miliardár a obchodník Warren Buffett.

 

Bitcoin a ďalšie kryptomeny možno majú potenciál z vás za noc urobiť boháča, no majú tiež moc vás za ďalšiu hodinu pripraviť o všetky peniaze. Stavte preto na stabilitu a pocit istoty.

 

Výpredajom sa oblúkom vyhnite

Je logické, že ak chcete ušetriť peniaze, vyberáte tú najlacnejšiu možnosť. A samozrejme, je to dobrá cesta, no sú veci, od ktorých sa požaduje, aby vydržali dlho a nebolo potrebné ich za krátky čas meniť.

 

Ak potrebujete nový počítač, nekupujte si ako náhradu starý a použitý, ktorý vám vydrží približne rok len preto, že je lacný a momentálne nemáte na viac. Táto možnosť by vám možno pomohla ušetriť v danej chvíli, no značne by vás finančne zaťažila o mesiace neskôr.

 

Skúste o každej kúpe uvažovať ako o investícii – zhodnoťte, čo dáva väčší zmysel urobiť z dlhodobého hľadiska a nebojte sa investovať do niečoho, čo sa dlhodobo vyplatí.

 

Najdôležitejšie na koniec – rozmýšľajte!

Zhodnotiť kde začnete šetriť je základný krok, bez ktorého sa nezaobídete. Pozrite sa na svoje výdaje z minulého roka – koľko ste zaplatili za jedlo, nájom či zábavu? Nenájdu sa miesta, ktoré by ste mohli rýchlo z výdavkov vyškrtať? Napríklad, koľko krát ste boli na obed či večeru v reštaurácii?

 

Vašim financiám by viac prospelo, ak by ste si podobné návštevy odpustili a ukuchtili jedlo doma. Skúste si tiež určiť sumu, ktorú by ste za dané kategórie chceli utratiť a na konci mesiaca si porovnajte, koľko ste reálne na danú kategóriu utratili a aká bola vaša predstava.

Galéria: