31. 08. 2017

Tri dôvody, prečo sú pochybenia kľúčom k úspechu

Ak ste aj vy ako väčšina ľudí, pravdepodobne máte zlý vzťah so životnými pochybeniami a prešľapmi. Vidíte v nich koniec nejakej určitej aktivity a považujete ich za dôkaz toho, že nie ste dosť dobrí. Pravdou však ostáva, že každý z nás robí chyby. Najdôležitejší faktor, ktorý oddeľuje úspešných ľudí od tých priemerných, je porozumenie sile pochybenia a schopnosť poučiť sa z neho.

Možno pokojne povedať, že akýkoľvek úspech je vydláždený množstvom menších či väčších chýb a rôznych životných prešľapov. V nasledujúcich riadkoch nájdete tri dôvody, ktoré hovoria o kľúčovom postavení pochybenia na ceste za úspechom. Môžu vám poslúžiť ako inšpirácia, najmä ak sa radíte medzi ľudí, ktorí sa príliš nepriatelia s prešľapmi a chybami.

Pochybenie je základnou funkciou pokusu

Najlepším spôsobom, ako možno merať progres v čomkoľvek, je počet pochybení a prešľapov, ktoré ste na tejto ceste urobili. Ak ste doposiaľ nepochybili, existuje veľká pravdepodobnosť, že ste sa príliš nesnažili. Ak mierite vysoko a chcete byť v niečom skutočne dobrí, vaša cesta bude vydláždená veľkým množstvom pochybení. Inými slovami to možno povedať aj tak, že chyba predstavuje pre vás príležitosť pre rast a nie pre stratu. 

Úspech spočíva tom, že chybu považujete za nástroj

Ak existuje niečo, čo majú tí najúspešnejší ľudia spoločné, tak je to pohľad na chyby ako nástroj pre rast. Platí to aj naopak, ľudia, ktorí sa neposúvajú ďalej, stagnujú väčšinou preto, že sa boja robiť chyby. Boja sa pritom zlyhania, ako aj toho, že nedosiahnu všetko to, po čom túžia. Pravdou však je, že práve tento strach často napokon spôsobí, že to naozaj nedosiahnu. Úspech je o učení sa rozpoznávať, prečo ste pochybili a ako toto pochybenie napravíte a vykompenzujete.

Pochybenia budujú charakter

Keď sa obzriete späť na niektoré z vašich veľkých víťazstiev, veľmi často tam objavíte pochybenie ako ten najväčší motivátor. Veľký úspech sa väčšinou skladá z mnohých malých úspechov, ktoré mu predchádzali. Faktom je aj to, že úspech väčšinou neprichádza z noci na deň a je výsledkom dlhotrvajúceho úsilia a prípravy. Už z uvedeného tak jednoznačne vyplýva, že dosiahnuť úspech nie je jednoduché a vyžaduje si veľa trpezlivosti, ochotu učiť sa nové veci a v mnohých smeroch sa prekonávať.

Úspech preto prichádza k ľuďom, ktorí sú naň pripravení. Sú to ľudia, ktorí denne vytvárajú určitú hodnotu, majú pevné odhodlanie a pravidelne si tak posilňujú pevnú vôľu a spolu s ňou i svoj charakter. Úspech si vyžaduje vášeň a inteligenciu, nie však len tú prirodzenú, ale aj emocionálnu a napokon aj vytrvalosť a schopnosť učiť sa na vlastných chybách a prešľapoch.

Galéria: