09. 11. 2018

Tipy, ako si privyrobiť popri štúdiu

Viete, aké sú charakteristiky úspešného človeka? V stručnosti by sa dali zhrnúť asi takto: úspešný človek nezaháľa, trávi svoj čas produktívne, miluje nové výzvy a pracuje na sebe aj vtedy, keď iní oddychujú. Vynikajúcim príkladom je práca popri štúdiu. Kým sa vaši spolužiaci zabávajú alebo jednoducho oddychujú, vy na sebe môžete pracovať. A začať zarábať už v mladom veku. Ako na to?

Predávajte

Každý má niečo, čo môže speňažiť. Veci, ktoré už nepoužíva alebo také, ktoré splnili svoj účel a teraz už len ležia uložené v skrini, či na polici. Predať môžete prakticky čokoľvek. Knihy, ktoré ste už prečítali a viac sa k nim nevrátite. Oblečenie, ktoré už nenosíte. Alebo napríklad aj svoj starší telefón, či fotoaparát, ktorý už nepoužívate. Naozaj čokoľvek. Ak si za tieto veci vypýtate primerané sumy, určite ich čoskoro speňažíte. A kde môžete predávať? Inzertných portálov je naozaj dosť. Nezabudnite však využiť aj silu sociálnych sietí, kde existujú rôzne predajné skupiny a bazáriky.

Ponúknite svoje služby

Ste v jazykoch, matematike alebo v akomkoľvek inom odbore omnoho lepší ako vaši spolužiaci? Doučujte ich! Alebo pomáhajte s učivom mladším študentom. Za pár hodín vášho času si tak môžete zarobiť slušné peniaze. Ponúknuť však môžete aj iné služby. Napríklad venčenie psíkov, opatrovanie detí, upratovanie, zalievanie kvetín a mnoho iného. Na internete nájdete množstvo portálov, kde sa môžete zaregistrovať zdarma a svoje služby ponúknuť záujemcom.

Máte šikovné ruky? Vyrábajte!

Hand made je dnes v kurze. Všetko, čo je vyrobené ručne, má punc originality. Tí, ktorí čosi dokážu vytvoriť vlastnými rukami, majú vyhraté. Veľmi obľúbené je napríklad kreslenie portrétov alebo karikatúr podľa fotografií. Na odbyt idú tiež ručne vyrábané šperky, či doplnky do domácnosti. Ak čosi podobné dokážete, môžete na tom pekne zarobiť.

Píšte – recenzie, poviedky, básne...

Nie každý má talent na písanie. Ak ho máte, určite to využite. Písať môžete napríklad recenzie na knihy, filmy, kozmetiku, elektroniku... Mnohé spoločnosti sú ochotné za tieto recenzie platiť. Prípadne ponúkajú výrobky zadarmo, ak na ne napíšete kvalitnú recenziu. Písať však môžete aj rôzne reklamné texty, blogy, či PR články.

Možností, ako si vo voľnom čase popri štúdiu zarobiť, je však oveľa viac. Skúste sa pozrieť na bežné veci inými očami a určite v nich zbadáte veľa možností. Veď aj kreativita a myslenie „out of the box“ je znakom úspešných ľudí!

Galéria: