07. 10. 2020

Kariérne tipy od miliardára Warrena Buffetta

Amerického biznismena Warrena Buffetta snáď ani netreba predstavovať. Tento miliardár, prezývaný Veštec z Omahy alebo Zázrak z Omahy má v súčasnosti majetok v hodnote viac ako 80 miliárd dolárov. Podnikať začal však naozaj skoro, svoje prvé akcie si kúpil už ako 11 ročný a rozprávkové bohatstvo mu napokon naozaj priniesla burza, za čo vďačí svojej prezieravosti a manažérskym schopnostiam. Jeho bohatstvo, skúsenosti a napokon aj začiatky sú inšpiráciou pre každého, kto chce poznať chuť úspechu.

1. Nikdy neprestávajte hľadať prácu, ktorá vo vás vzbudí vášeň. Vaša práca Vás musí baviť, musíte v nej vidieť zmysel a nevykonávať ju len pre zárobok. Z toho dôvodu sa nepozerajte na výšku mzdy – zamerajte sa hlavne na to, aby ste našli prácu, ktorú budete milovať a aby ste boli v kolektíve ľudí, ktorých budete mať radi. „Nie je nič lepšie ako nájsť takýto job“, hovorí známy americký investor.

2. Začnite skoro. Na stretnutí akcionárov spoločnosti Berkshire Hathaway sa jeden 26-ročný mladík spýtal Warrena, akú radu by sebe samému, keby bol opäť mladý. "Keby som to mal urobiť znova, urobil by som to isté, ale skôr", odpovedal mu. Nikdy nie je príliš skoro začať s tým, čo chcete robiť. Čím skôr začnete, tým skôr sa vaše skúsenosti spoja a budete lepší a lepší. Mnoho ľudí odkladá veci a hovorí, že to zvládnu, keď odídu do dôchodku, alebo keď budú mať viac voľného času. Ak začnete teraz a vynaložíte na to čo i len trochu úsilia každý deň alebo každý týždeň, budete ohromený tým, aké zisky dosiahnete.

3. Ľudí vo svojom živote si vyberajte múdro, záleží na nich. Buffett odporúča, aby sa človek stretával s ľuďmi, ktorí nám budú tým najlepším vzorom a ktorých konanie nás bude poháňať dopredu. „Je lepšie stretávať sa s ľuďmi, ktorí sú lepší ako vy. Vyberte si spoločníkov, ktorých správanie je lepšie ako to vaše, vďaka tomu sa budete uberať aj vy rovnakým smerom.“

4. Naučte sa efektívne komunikovať . O čo ide? Zamerajte sa na schopnosť písať a hovoriť jasne. Buffett hovorí: "Jednoduchým spôsobom, ako sa stať o 50 a viac percent hodnotnejšie, než ste teraz, je zdokonaliť vaše komunikačné schopnosti - písomné aj ústne." Pokračuje: "Ak neviete komunikovať, je to ako žmurkať na dievča v tme - nič sa nestane." Týmto jednoduchým znázornením ukazuje, že je potrebné vedieť odovzdať informácie, ktoré chcete tým správnym spôsobom.

5. Študujte návyky úspešných . Buffett odporúča: „Vyberte si ľudí, ktorí majú správne návyky, sú veselí, veľkorysí a vedia ostatných oceniť za to, čo robia. Pozorne si všímajte všetky vlastnosti, ktoré na týchto ľuďoch obdivujete a spýtajte sa: Ktoré z týchto charakteristík by som mohol mať aj ja? Správnou odpoveďou je samozrejme všetky.“

6. Získajte čo najviac vedomostí. "Choďte spať o niečo múdrejší, ako keď ste sa zobudili." Prečítajte si všetko, čo vám príde pod ruku. Poučte sa od svojho okolia. Buďte špongiou.“ Buffett hovorí, že každý deň číta aspoň 6 hodín, pretože verí, že tým zvýši svoj intelekt a v budúcnosti mu to uľahčí nájsť riešenie na možné problémy. „Pamätám si, keď som mal 20 rokov, čítal som veľa, pretože som sa chcel na danú tému naučiť všetko, čo sa len dalo“, spomína si miliardár.

7. Staňte sa súčasťou rýchlo rastúcich spoločností. Myslím, že určite sa budete chcieť dostať na vlak, ktorý ide rýchlosťou 90 míľ za hodinu, než ten, ktorého rýchlosť je 30 míľ za hodinu, hovorí Buffett. „Existujú niektoré firmy, pred ktorými stojí oveľa viac príležitostí než pred ostatnými“, tvrdí.

8. Naučte sa, čo úspech naozaj znamená . Napriek tomu, že je Buffett v súčasnosti v prvej desiatke najbohatších ľudí na svete, aj na konci dňa stále verí, že úspech závisí od šťastia - nie od počtu núl na jeho konte. „Poznám mnoho bohatých ľudí, čo nechávajú po sebe pomenovať nemocničné krídla. Pravdou však je, že ich nikto nemá rád. „Ak máte 65 a viac a ľudia, ktorých chcete mať radi, vás skutočne milujú, ste úspešní. To je najlepší test toho, ako dobre ste svoj život žili.“

9. Buďte vytrvalí. S húževnatosťou a dôvtipom môžete vyhrať aj nad zbehlejším súperom. Warren kúpil v roku 1983 Nebraska Furniture Mart, pretože sa mu páčil spôsob, akým ho jeho zakladateľka, Rose Blumkin, riadila. Dnes je jedným z najväčších obchodov s nábytkom v Severnej Amerike. Jej stratégiou bolo predaj veľkých vecí pod cenu a bola neľútostným vyjednávačom. Warren v nej videl neochvejnú odvahu, ktorá robí z každého outsidera víťaza.

 

Galéria: