30. 07. 2019

Teória šťastia – keď neveríte, uveríte

Sú dve skupiny ľudí. Tí, ktorí veria, že šťastie skutočne existuje a čakajú, kedy si sadne aj na nich a potom sú tí, ktorí existenciu šťastia úplne vylučujú. Ak patríte k druhej skupine, musíte prijať správu, ktorá vám zmení život – mýlite sa. Šťastie skutočne existuje a je to skrytá ingrediencia, ktorú nedokáže nikto ovplyvniť. To, že niečo nedokážete ovplyvniť je zároveň dôvodom, prečo existenciu šťastia odmietate.

 

Nie ste všemocní

Ak by vám ponúkli superschopnosť mať všetko pod kontrolou, zrejme by ste ju prijali. Lenže takáto schopnosť, bohužiaľ, neexistuje. Človek sa môže rozhodovať, má slobodnú vôľu a dokáže tak riadiť svoj život, no sú určité veci, ktoré sú kontrolované vyššou mocou a nie je v ľudských silách ich ovplyvniť. Tu pracuje šťastie.

 

Ako funguje šťastie?

Jedným z ukážkových príkladov úspešných ľudí je zakladateľ spoločnosti Apple, Steve Jobs. Bol bojovník, neodbytný, kreatívny, asertívny, sebavedomý a veľa iných vecí, ale pozrite na 5 šťastných náhod, bez ktorých Apple nemusel vôbec existovať:

1. len náhodou stretol Wozniaka, ktorý zostrojil prvé modely Apple počítačov (šťastie)

2. jeho skutočný otec ho opustil (šťastie v nešťastí) - táto životná lekcia mu dodala nespútanú snahu dokázať svetu (i otcovi), že za niečo stojí

3. jeho adoptívny otec ho naučil ako montovať, skladať veci - bez toho by Apple nebol (šťastie)

4. mal vášeň pre elektroniku - odkiaľ sa vzala? čo ak by ju nemal? (aj to je šťastie)

5. chodil na kurz kaligrafie, čo mu vnuklo mnoho myšlienok ako vylepšiť Mac do finálnej povahy - Mac sa stal prvým počítačom s pekným písmom, čo neskôr Windows iba kopíroval

 

Ponaučenie

Steve Jobs nie je jediným príkladom toho, že okrem vlastnej snahy potrebujete mať v živote aj šťastie. Podobným štýlom sa vypracovali na vrchol viaceré úspešné osobnosti v dejinách. Ak si myslíte, že šťastie nemáte, iba sa lepšie zamyslite a nikdy to nevzdávajte. Ani samotnému Stevovi zrejme nepripadalo ako šťastie to, že ho opustil vlastný otec. V konečnom dôsledku to ale mohol byť jeden z prvých impulzov, ktorý podvedome naštartoval cestu za úspechom jednému z najúspešnejších ľudí, akí kedy kráčali po planéte.


Galéria: