07. 08. 2017

Ste skutočným lídrom, alebo len obyčajným šéfom?

Možno sa v tomto momente niektorí z vás zamysleli nad relevantnosťou položenej otázky. Ak medzi nich patríte aj vy, tak je tento článok určený predovšetkým pre vás. Tí, ktorí sú skutoční lídri, totiž veľmi dobre poznajú rozdiely medzi obyčajným manažérom a ozajstným vodcom. Niektoré z nich nájdete ako prípadnú inšpiráciu aj v nasledujúcom texte.

Skutočný líder dokáže s tímom aj nepredstaviteľné

Zamestnanci sa väčšinou chcú cítiť súčasťou tímu, pre ktorý pracujú. Dobrí manažéri, ktorí zároveň vedú svojich podriadených tieto ich potreby veľmi poznajú a dokážu tak konať v ich záujme. To, ako pristupujete k vašim zamestnancom, môže vo finále úplne zmeniť chod a výsledky vašej spoločnosti. Motivovaní a správne vedení zamestnanci sú totiž obrovským a silným hnacím motorom, ktorí je schopný dosahovať vynikajúce skutočne výsledky, ktoré vás možno prekvapia.

Šéfovia vysvetľujú, lídri inšpirujú

Už v predchádzajúcom odseku sme naznačili, v čom spočíva jeden z najväčších rozdielov medzi dobrými, priemernými a zlými manažérmi. Možno sa demonštrovať aj na nasledujúcom príklade. Dobrý šéf sa vždy po zadaní úlohy uistí, či ste porozumeli tomu, čo máte spraviť. Skutočný líder vás však pritom podporí a prevedie vás celým procesom. Títo ľudia svojich zamestnancov v prvom rade neustále inšpirujú a podporujú. Ich podriadení pracovníci sa tak tiež dokážu nadchnúť pre prácu, ktorú vykonávajú a ich výsledky potom vyzerajú úplne inak, ako u bežných zamestnancov.

Šéfovia kritizujú, lídri vedú

Zamestnanci sú tiež len ľudia a tak je veľmi pravdepodobné, že pri svojej práci budú robiť chyby. Akým ste šéfom, o vás v mnohom prezradí práve to, ako jednáte s ľuďmi v čase, keď robia chyby. „Obyčajní“ manažéri často používajú kritiku a iné metódy potrestania, zatiaľ čo skutoční lídri vedú svojich podriadených pracovníkov a podporujú ich aj v prípade, že urobia chybu. Ukážu im, že z chýb sa treba poučiť, napraviť ich, aby sa mohla posunúť ďalej.

Šéfovia sú nadradení, lídri sú autentickí

Mnohí manažéri netrávia čas tým, že sa snažia osobne sa spoznať so svojimi podriadenými. Skutoční lídri však práve toto robia. Vedia totiž, že jednou z najdôležitejších vecí je otvorená a priama komunikácia v tíme aj medzi jednotlivými tímami. Svojich ľudí chcú spoznať aj preto, aby dokázali podporiť i ďalej rozvíjať ich talent a danosti, z čoho napokon vždy ťažia maximum obe zainteresované strany.

Ak ste sa náhodou našli v niektorých z predchádzajúcich odsekoch, nebuďte sklamaní. Všetci sa učíme celý život. Našťastie, každý deň máme šancu pracovať na sebe a zmeniť veci, ktoré podľa nás nie sú dobré. Stačí k tomu uvedomiť si, že niečo nie je v poriadku a vyvinúť snahu chcieť stým niečo spraviť. Výsledky určite stoja za to, aj keď ani tie neprichádzajú zo dňa na deň.

Galéria: