20. 01. 2020

Ste digitálny alebo papierový plánovač? Čo funguje lepšie?

Nezáleží na tom, či ste freelancerom, biznismenom v kravate alebo home-office zamestnancom, mali by ste mať istý pracovný plán. Organizácia a prioritizácia vašich úloh je predsa základom, vďaka ktorému sa v povinnostiach nestratíte.

 

Niekto pritom stále využíva plány na papieroch, iní možnosti modernej doby v digitálnej podobe. Vedci sú jasnými zástancami klasického papierovania. Prečo? Kvôli trom základným výhodám.

 

1. Ste menej roztržitý

Digitálni plánovači sa obhajujú tým, že notifikácie a pripomienky im vždy zachránia celý deň. Ale koľko notifikácii za deň pritom dostanú a koľko z nich len jednoducho swipe-nú preč? A koľko krát po odstránení pripomienky zostanú pri prezeraní aplikácie, ktorú vlastne vôbec nepotrebujú?

 

Štúdie potvrdili, že príliš veľa času stráveného očami na „obrazovke“ negatívne ovplyvňuje mozgovú funkciu a ruku na srdce, ak ste sa už pristihli pri nezmyselnom swipe-ovaní, mali by ste dať šancu diáru.

 

2. Lepšie si veci zapamätáte

Možno ste už o tom počuli. Písanie rukou pomáha stimulovať určité mozgové bunky. Fyzická aktivita – písanie – tak funguje ako spúšťač, ktorý dostáva mozog do maximálne sústredného režimu.

 

Aj tu existuje niekoľko dôkazov, že ľudia, ktorí si svoje ciele napísali a preberali ich napríklad s kolegami, mali o 33% vyššiu pravdepodobnosť ich dosiahnutia, než ľudia, ktorí si svoje ciele stanovili len v mysli.

 

3. Plánovač je vašim zdravým zvykom

Vlastniť plánovač, ktorého sa môžete reálne dotknúť je istým spôsobom záväzok. Je to niečo úplne iné ako mať plánovač vo forme mobilnej aplikácie. Ľahšie totiž lipnete na fyzických veciach než digitálnych, pretože sú reálne.

 

Je pravidlom, že každý úspešný človek má aspoň jeden zdravý zvyk a ak rozmýšľate nad tým svojim, no i tak neprichádzate na to, čo ním je, kúpa efektívneho plánovača môže byť prvým krokom k prospešnej zmene.

Galéria: