15. 04. 2019

Paradoxy v živote úspešných. Poznáte ich tiež?

Viete čo je zaujímavé na názoroch? Každý má iný. Aj to je jedna z charakteristík úspešných ľudí. Osobnosť každého jedného z nich tvorí ale komplex, ktorý zahŕňa aj niekoľko paradoxných kvalít. Namiesto toho, aby preukazovali jednu alebo druhú, zvyknú používať obe. Ako to chápať?

 

1. Sú pohrúžení do svojej práce ale zachovávajú si vždy racionálne a objektívne názory

Pre úspešných ľudí je ich práca vášňou. V žiadnom prípade im ale nezatieňuje mozog. Majú schopnosť pozerať na svoje výsledky kritickým okom, nájsť a prijať chyby, čo urobili. Ak je výsledok katastrofa, priznajú si to, pretože vedia ako sa zlepšiť a skúsiť inú efektívnejšiu cestu. Ich výsledky nikdy nie sú nedokončené alebo nedokonalé.

 

2. Dokážu byť konvergentne aj divergentne zmýšľajúcimi osobami

Čo to znamená? Konvergentné zmýšľanie je merané pomocou IQ. Ide o racionálne myslenie s jedinou správnou odpoveďou. Divergentné zmýšľanie je menej presné. Pri ňom človek vytvára nápady a pýta sa otázky, ktoré nemajú jednoznačne správnu či nesprávnu odpoveď. Je jedno aké IQ máte, bez logického myslenia a spájania súvislostí sa aj tak nikam nedostanete.

 

3. Sú extrovertmi aj introvertmi v jednom

Dokážu sedieť v poslednom rade konferenčnej miestnosti a ticho počúvať celé dianie, a zároveň nemajú problém vstať, ísť na pódium a zaujať obecenstvo dych berúcim prejavom. Či už robia jedno alebo druhé, vyžaruje z ich konania komfort a sebavedomie.

 

4. Sú naivní aj múdri

Nikto nebude namietať ak poviete, že inteligencia je podstatnou súčasťou úspechu. Na druhej strane má mnoho úspešných ľudí sklon k detskej neopatrnosti v situáciách, ktoré iní ľudia všeobecne rešpektujú a z princípu považujú za riziko. Pre úspešných však všeobecne stanovené limity neplatia.

 

5. Sú pokorní aj pyšní

Hrdosť vyplývajúca z dobre vykonanej práce je esenciálnym motorom na ceste k vrcholu. Úspešní ľudia však nezabúdajú na to, že tam, kde sú, sa dostali aj vďaka okoliu, ktoré pri nich stálo a pomáhalo v každej potrebnej chvíli. Vedia, že úspech nedosiahli úplne sami, sú stým zmierení a preto nemusia nikomu nič dokazovať.

Galéria: