02. 11. 2018

Naučte sa robiť lepšie rozhodnutia! Ako na to?

Ste nerozhodný človek, ktorý často zažíva stres, keď si má zvoliť jednu z možností? Iste, nie ste jediný. No táto neschopnosť rozhodovať sa, môže mať veľmi negatívny dopad na váš život a samozrejme aj úspech. A to nielen v osobnej, ale aj v pracovnej oblasti. Prečo?

Lebo často veci nechávate len tak plynúť aj smerom, ktorý vám nevyhovuje. A to len preto, že sa neviete rozhodnúť! Ak sa napokon aj rozhodnete, často to vplyvom stresu nie je tá najlepšia voľba. No aj takýmto situáciám sa dá vyhnúť. Nasledujúce tipy vám pri rozhodovaní môžu pomôcť.

Definujte svoje možnosti

Stáva sa vám, že si poviete: „neviem, ako ďalej“? Stojíte pred nejakým životným rozhodnutím a neviete, čo máte robiť. V tejto situácii je veľmi dôležité definovať svoje možnosti. Ak vám to pomôže, spíšte ich na papier.

Pridajte aj negatíva a pozitíva, ktoré so sebou každá z možností prináša. Samozrejme, určite nebude dobré, ak budete tieto možnosti analyzovať dlhé hodiny. Môže to spôsobiť ešte väčšiu nerozhodnosť. No niektorým ľuďom v rozhodnutí pomôže už samotná definícia možností a ich kladov, aj záporov.

Namiesto toho, aby si vraveli „neviem, ako ďalej“, si po definovaní svojich možností dokážu ľahšie jednu z nich vybrať. Skúste to! Jasné, že takúto analýzu nebudete robiť pri každodennom rozhodovaní. Na mysli máme skôr závažné rozhodovania a možnosti, ktoré môžu mať významný vplyv na váš život.

Určte si termín, dokedy sa rozhodnúť jednoducho musíte

Mnohí ľudia odkladajú svoje rozhodnutie len preto, že majú na premýšľanie až príliš veľa času. Neustále „topenie sa“ v probléme a jeho nekonečné analyzovanie vás však môže vystaviť ešte väčšiemu stresu atak vás v podstate úplne zamotať.

Čím dlhšie budete nad problémom premýšľať, tým ťažšie sa rozhodnete. Stanovte si teda termín! V čom vám to pomôže? Nebudete riešenie a rozhodovanie neustále odkladať, ale skutočne si nad problém „sadnete“ a vyriešite ho, teda rozhodnete sa.

Vyspite sa na to

Toto nie je len mýtus. Vedecké výskumy totiž preukázali, že ľudský mozog pracuje aj v spánku a dokáže analyzovať a spracovávať informácie. Takto vlastne necháte pracovať vaše podvedomie. A možno potom, čo sa prebudíte, zistíte, čo v skutočnosti chcete a aké by teda malo byť vaše rozhodnutie.

No pomôcť vám môže aj to, že na problém chvíľu nebudete myslieť apo oddychu sa naň pozriete triezvejšími očami. Takisto môžete zabrániť impulzívnemu rozhodnutiu, ktoré by ste urobili len pod tlakom emócií.

Nechajte si poradiť

Ak sa na váš problém pozrie niekto úplne nezainteresovaný, uvidí ho úplne inými očami. A vy možno zistíte, že existuje riešenie, na ktoré ste samy neprišli.

Pohľad iného človeka vám môže rozhodovanie výrazne uľahčiť. To ale nutne neznamená, že musíte prijať rozhodnutie iného človeka. Môžete však získať iný pohľad na vec.

Samozrejme, že tieto tipy nie sú univerzálne a nezaručia, že sa napokon rozhodnete pre tú najlepšiu možnosť. No určite vám pri rozhodovaní môžu pomôcť a zabrániť tak impulzívnemu a nerozvážnemu kroku, ktorý by ste urobili v strese.

Galéria: