03. 02. 2019

Menej je niekedy viac. Ako tým dosiahnuť úspech?

Nech zdvihne ruku ten, koho ešte nikdy neodradilo zlyhanie na ceste za úspechom. Vždy existujú pádne, no pre mnohých neznáme dôvody, prečo k nenaplneniu cieľa vôbec došlo. Ten najčastejší, ktorý za týmto sklamaním stojí, je vcelku prekvapujúci. Je to prebytok nepodstatných informácií. Ako to teda napraviť?

 

Vysvetlenie

Na prvý pohľad sa zdá, že poznatky sú tým, čo nám umožňuje rozhodnúť sa správne, no skúmaním sa preukázalo niečo úplne iné. Neznamená to, že na to, aby ste dosiahli úspech nepotrebujete ďalej zbierať cenné skúsenosti a učiť sa z chýb, kníh či kurzov. Znamená to len, že všetky spomenuté činnosti, by ste mali v prvom rade prospešne zacieliť.

 

Ste prekvapení? Áno, tento názor je v rozpore s predpokladom, ktorý panuje v dnešnej modernej spoločnosti. Objem informácií a celková sčítanosť sa totiž považujú zakľúč k úspechu a spokojnosti, čo však býva iba falošnou domnienkou. Je jasné, že informácie potrebujete v biznise takmer tak zúfalo, ako potraviny k životu, ale príliš veľa potravín predsa vedie k obezite, načo sa teda „prejedať“ zbytočnými informáciami?

 

Pochopenie jednoduché ako facka

Poznatky chcete, pretože sú návykové. Túžbu po nich spôsobuje chemická látka v tele nazvaná dopamín. Prináša zvedavosť a poháňa vaše hľadanie. Ide o niečo ako „informačné preťaženie“ a dokázalo sa, že menší ale za to presne cielený príjem poznatkov je omnoho prospešnejší.

 

Čo z toho vyplýva?

Ak sa ale pokúšate nasať čo najviac z každého zdroja, nikdy sa nenaučíte nič poriadne. Zvoľte si preto radšej jeden smer, ktorý chcete ovládať a choďte stále hlbšie. Pre osobnú spokojnosť nie je tak podstatné množstvo informácii ale ich výber a interpretácia. Nie kvantita ale kvalita. Ak sa naučíte filtrovať a triediť veci na potrebné a menej potrebné, bude vaše rozhodovanie jasnejšie a úspešnejšie.

Galéria: