20. 08. 2019

Malý luxus, ktorý by si mal dovoliť každý

Finanční poradcovia síce poukazujú na to, že kúpa jednej kávy z kaviarne na deň vás za rok oberie o celú mesačnú výplatu. Proti tomu nemôžete namietať, finančníci a ich matematika neklamú, no napriek tomu existuje niekoľko dôvodov, prečo šálka kávy stojí za každé euro.

 

Káva je zdravá

Nie, nie je to výmysel. Desiatky vedeckých výskumov potvrdili, že šálka kávy na deň znižuje riziko vzniku cukrovky, diabetu, Parkinsonovej choroby či ochorenia srdca. Zvyšuje výkon mozgovej činnosti, udržiava vás sústredených, podporuje fyzickú a psychickú výkonnosť a môže predlžovať roky života. Samozrejme nezabudnite, že reč je o jednej šálke na deň. Šesť dávok vábivého kofeínu už môže byť kontraproduktívnych.

 

Aróma kaviarne poteší čuchové receptory aj dušu

K tomu príjemná, upokojujúca melódia a je to! Dokonalá poobedná idylka. Vedci sa venovali aj účinku prostredia kaviarní na ľudský organizmus. Potvrdilo sa, že v pokojných kaviarňach bez prehlušujúcej hudby je vaša kreativita a sústredenie vyššie než na rušnom pracovisku, ktoré zdieľate s kolegami. Kaviarni sa vyrovná už len vlastná kancelária (ideálne s kávou na stole).

 

Jednu šálku na deň si naozaj zaslúžite

Nakoniec je tu psychologický prínos a oddávanie sa omamným účinkom tmavej tekutiny. Pre mnohých ľudí je káva spôsob zvýšenia vlastnej sebadôvery a zároveň odmeny ľuďom prináša zvyšovanie sebadôvery a zaslúžený pocit odmeny za dobre vykonanú prácu.

 

Záver – piť alebo nepiť kávu?

Zvážiac všetky pozitíva, peniaze minuté na malý, každodenný luxus v podobe kávy sú triviálne. Prestaňte sa cítiť vinní ak si doprajete povzbudenie, je to pre vaše vlastné dobro.

Galéria: