19. 11. 2019

Kedy povedať šéfovi, že potrebujete zmenu

Vzťah s nadriadeným je iný ako osobné vzťahy. Na pracovisku trávime tretinu nášho dňa a vzťahy tento čas výrazne ovplyvňujú. Váš šéf by mal vedieť, že príjemná pracovná atmosféra motivuje k lepším výsledkom, no je dobré vedieť kedy sa ozvať a žiadať zmenu ak si myslíte, že boli prekročené hranice, ktoré príjemnú pracovnú atmosféru narúšajú. Tu je pár situácii, kedy je vhodné s rešpektom vyjadriť svoj názor a povedať „Takto to už ďalej nepôjde“.

 

Ak ste nútení pracovať 24/7

Skĺznuť do prehnaného pracovného tempa nie je v dnešnej dobe plnej e-mailov vôbec ťažké. Práve kvôli e-mailom či správam už takmer neexistuje definitívna hranica konca pracovnej doby. Prácu si tak, možno aj nevedomky, vnášame do osobného života doma. Musíte si ale uvedomiť, že váš nadriadený nemôže očakávať okamžitú odpoveď za každú cenu nonstop. Ak ide o váš prípad, je najvyšší čas dohodnúť pravidlá, kedy budete dostupný/á a kedy nie. Človek potrebuje chvíľu oddychu, aby predišiel syndrómu vyhorenia a váš nadriadený by to mal chápať.

 

Ak musíte uvádzať dôvod osobného voľna

Pracovný život a osobný život by mali byť striktne oddelené. Niekedy sa aj tak miešajú a vy ich musíte vybalansovať, aby fungovali ako celok. Pravdou je, že väčšina šéfov neočakáva vysvetlenie prečo potrebujete voľno. Častokrát ale samotní zamestnanci pociťujú potrebu voľna vysvetliť, či obhájiť, aj keď to nie je potrebné a je lepšie sa nepríjemnému rozhovoru tohto typu vyhnúť. Na voľno máte právo a je len vaša vec, prečo ho potrebujete a ako ho využijete.

 

Ak sa od vás očakáva dokonalosť

Nikdy nechceme sklamať, no treba vedieť kedy prestať. Väčšina nadriadených chápe, že nikto nie je neomylný ale zároveň chcú, aby ste sa na vlastných chybách aj učili. Je dobré prestať sa hnať za dokonalosťou za cenu duševného či fyzického zdravia. Šéf by preto nikdy nemal vyžadovať dokonalosť ale mal by vedieť povzbudiť k získaniu vedomostí aj z chýb, ktoré nabudúce nezopakujete.  

Galéria: