13. 07. 2020

J. K. Rowling – musíte mať odhodlanie uspieť aj napriek nepriaznivým okolnostiam

Ľudia sa často chytia do mentality úspechu mysliac si, že je možné uspieť zo dňa na deň. Úspech je však finálny výsledok, ktorého pozadie tvorí množstvo zlyhaní, tvrdej práce a času, čo mnohí prehliadajú.

Zaužívanou mylnou mienkou je aj samotná predstava, že si vás úspech nájde sám. Avšak realita je opačná a pre dosiahnutie úspechu v akejkoľvek oblasti mu musí ísť človek oproti a hľadať ho. Musíte mať túžbu uspieť a ísť si za svojim cieľom aj napriek nepriaznivým okolnostiam, ako to bolo aj v prípade autorky kníh Harryho Pottera - Joanne Kathleen Rowlingovej.

Vypracovala sa z ničoho a svojpomocne k najpredávanejšiemu autorovi kníh na svete, keďže dokázala predať takmer 500 miliónov kópii svojich kníh.

Odhodlanie poráža nepriaznivé okolnosti

Pred napísaním svetovej ságy Harryho Pottera to však vôbec nemala ľahké. Ako slobodná matka prežívala z mesiaca na mesiac len zo štátnej podpory a vedela, že je na dne. Aj napriek tomu nestrácala vieru a dno, kde sa nachádzala označila ako základný bod, od ktorého jej život môže ísť len nahor.

J. K. Rowlingová mala už odmalička jasnú víziu toho, kým sa chce stať. Vždy chcela byť spisovateľkou a tejto túžby sa nikdy nevzdávala, preto písala pri každej príležitosti.

Zlomovým bodom bola až jej cesta vlakom z Manchestru do Londýna, kedy dostala nápad pre napísanie príbehu o mladom čarodejníkovi. Vtom období mala len 25 rokov a trvalo 7 rokov, kým prvú knihu dopísala a úspešne vydala.

Sedem rokov tak vo voľnom čase písala a vždy na miestach, kde sa cítila príjemne, pretože verila, že pracovné prostredie veľmi vplýva na výslednú prácu. Písala aj napriek tomu, že ju vydavatelia odrádzali, keďže dielo považovali za príliš dlhé, hlavne pre detského čitateľa.

Aj po napísaní knihy to nemala ľahké, pretože ju odmietlo vydať 12 vydavateľstiev, až kým jej nedalo šancu malé vydavateľstvo Bloomsbery.

Zlyhania patria ku každému úspechu

S odmietnutím a prekážkami sa tak stretávala denno-denne, no jej pevná vôľa a odhodlanie boli vždy väčšie. Keby počúvla názory iných, dielo ktoré zmenilo literárny svet by zrejme nikdy neuzrelo svetlo sveta. Sama preto prehlasuje, že je veľmi dôležité sebe a svojej práci veriť, tak ako ona verila svojmu príbehu a tomu, že bude zaujímavý nie len pre deti, ale aj dospelých. Do svojich kníh totiž vložila nie len príbeh, ale aj samú seba a udalosti z vlastného života.

Zlyhanie teda vníma ako veľmi dôležitú súčasť úspechu, bez ktorej sa uspieť nedá. Rozhoduje často len to, či sa vzdáte alebo sa pozbierate a skúsite to znova, tento krát navyše lepšie poučený. J. K. Rowlingová tak predstavuje výborný príklad toho, ako sa dá uspieť aj z úplného dna a napriek rôznym prekážkam.

Dnes je najbohatšou ženou Británie, no značnú časť svojich zárobkov rozdáva tým, ktorí sú na tom biedne, pretože sama v takejto situácii bola. Verí, že by ste sa nemali báť dávať druhým, ktorí to potrebujú, pretože sa vám to vždy nejakou formou vráti.

Galéria: