08. 05. 2019

Empatia nie je pre slabochov, je pre vyvolených

Empatia, teda schopnosť   chápať pocity iných a chovať sa podľa toho je v biznise často mylne považovaná za znak „slabocha“. V porovnaní so schopnosťou prirodzenej autority, technických zručností alebo sebavedomého vystupovania pred publikom to tak môže pôsobiť, no vec sa má úplne inak.

 

Skrytý „guľomet“ v boji

Keď sa zamyslíte, každá úloha, ktorá vás čaká potrebuje efektívny manažment. Najrýchlejší spôsob ako plán dokonale splniť vedie často cez pomoc iných. Dostať však pomocnú ruku bez toho, aby ste to zadali príkazom, nie je vždy jednoduché. To neplatí v prípade, že ste šťastlivcom, ktorý pojem empatia dokonale chápe, má ho v krvi a i v bežných situáciách ním proste žije. To je totiž kľúčom, ktorý otvára všetky zatvorené dvere. Jediné, čo musíte urobiť, je podľa empatie fungovať aj ako líder.

 

Rarita

 „Z výskumu vieme, že empatia je na ústupe. Je to nešťastné, nakoľko je to jedna z najpodstatnejších vlastností potrebných na vedenie a riadenie zamestnancov v neustále sa meniacom prostredí. Schopnosť viesť silne empatické rozhovory je kľúčom k tomu, aby bol človek dobrým manažérom, skutočne počúval zamestnanca a nesúdil ho. Nájsť tieto schopnosti v dnešnom svete je naozaj výzva.“ Toto sú slová vedúcej oddelenia ľudských zdrojov v spoločnosti BetterWorks pre magazín The Forbes, ktoré hovoria za všetko.

 

Ste to vy?

Ak patríte k empatickým osobám určite to o sebe viete. Jedno, čo ste možno doteraz nevedeli, že ste vo veľmi malej skupine ľudí. Máte prirodzený talent stať sa jedinečným lídrom práve vďaka vlastnosti, ktorá v dnešnej spoločnosti chýba ako soľ. Práve vy môžete byť zmenou. Stačí ak budete robiť veci inak, empaticky, čím môžete dosiahnuť oveľa viac, než všetci tí, ktorí efektívny manažment budujú zakaždým rovnako.

Galéria: