05. 09. 2020

Dosiahnite všetky vaše ciele pomocou vizualizácie

Ak sa rozhliadnete okolo seba, uvidíte, že všetko, čo vytvoril človek, existovalo najskôr ako obraz v niekoho mysli. Nie je možné vytvoriť niečo, čo by ako prvé neexistovalo ako myšlienka v podobe obrazu. Psychológovia využívajú vizuálne obrazy už roky ako spôsob, ako pomôcť ľuďom zvýšiť výkon pri činnostiach založených na schopnostiach vytvárať požadované emočné stavy a dosahovať životné ciele. Jednoduchá vizualizácia hry na klavíri môže skutočne zlepšiť schopnosť zahrať skladbu. Predstava športovca, ako dáva do brány gól dokáže zlepšiť jeho hraciu techniku. Všeobecne povedané, vizualizácia je predovšetkým o vytváraní mentálneho obrazu, ktorý vám pomôže dosiahnuť vaše ciele. V niektorých prípadoch slúži ako motivácia. V iných vám umožňuje zmierniť úzkosť a zvýšiť sústredenie. Inými slovami, schopnosť robiť niečo vo svojej hlave výrazne zvyšuje vaše šance na to, že to budete môcť robiť v reálnom živote. Váš mozog neustále používa vizualizáciu v procese simulácie budúcich skúseností, ale tento proces sa deje tak prirodzene, že si to vo všeobecnosti ani neuvedomujete, rovnako ako to, že nedýchate. Ak o tom neviete, tento proces aktívne neriadite. Môžete sa naučiť používať vizualizáciu na aktívne vytváranie budúcich simulovaných situácií, ktoré vám pomôžu vylepšiť stanovené ciele.

Správne vizualizačné techniky vám v každom prípade môžu pomôcť uspieť - bez ohľadu na to, čo sa usilujete dosiahnuť. Chcete schudnúť alebo nabrať svalovú hmotu? Čaká vás neročný rozhovor s kolegom alebo partnerom? Musíte sa kvôli úspechu socializovať, aj keď ste hanbliví? Používanie vizualizácie môže zlepšiť vašu motiváciu a presvedčenie o schopnosti dosiahnuť cieľ. V procese dosahovania vyššieho výkonu sa premieňajú túžby „efekt uvidím a uverím“ na inštinkty. Vizualizácia funguje v každej oblasti života. Učitelia požiadali študentov, aby vizualizovali testy, aby dosiahli úspech. Lekári vyzvali pacientov, aby pri prekonávaní chorôb používali vizualizáciu. Tréneri tiež použili vizualizačné techniky pri výučbe členov tímu nových cvičení alebo pri získavaní skóre hry. Zručnosti a techniky použité pri vizualizácii môže ktokoľvek použiť na predstavenie úspechu pri prijímacích pohovoroch, pri chudnutí, cestovaní alebo pri akejkoľvek inej každodennej činnosti, ktorá sa dá považovať za stresujúcu.

O technike vizualizácie hovoria aj tí najlepší

Legendárny šampión v ťažkej váhe Muhammad Ali použil na vylepšenie svojho výkonu v ringu kombináciu rôznych vizualizácií, vrátane snáď najsilnejšej seba-vizualizačnej osobnej hodnoty, aká bola kedy vyslovená: „Som najväčší.“

Vizualizácia - rovnako ako v prípade „Ja som najväčší“ - vytvára „štruktúrovanú realitu“, ktorá uľahčuje presný krok. Arnold Schwarzenegger hovorí o svojom filmovom a politickom triumfe takto: „Rovnaký proces, aký som použil v kulturistike som využil aj v politickej kariére: čo robíte, je vytváranie vízie toho, kým chcete byť - a potom tento obraz prežite, akoby už bol pravdivý“. Ako mladý muž si Arnold vizualizoval svoje vlastné telo, ako z neho rastie slávny kulturista Reg Park. „Model bol v mojej mysli. Musel som iba dostatočne vyrásť, aby som ho naplnil ... čím viac som sa sústredil na tento obraz a pracoval a rástol, tým viac som videl, že je pre mňa možné byť ako on. “

Jim Carrey si na začiatku svojej kariéry napísal šek na 10 miliónov dolárov za „poskytnuté herecké služby“, datoval ho rokom 1994 a nosil ho vo svojej peňaženke na každodennú inšpiráciu. V roku 1994 zarobil Carrey za hlavnú rolu v „Blbý a blší“ presne 10 miliónov dolárov a ďalšie desiatky miliónov potom.

Lindsey Vonnová, zlatá olympijská medailistka, hovorí: „Ešte pred tým ako začnem behať si beh pred tým vizualizujem. Kým prídem k štartovej čiare,“ prezradí, „bežím tento závod už stokrát v hlave a predstavujem si, ako budem striedať.“

Podobne aj majster sveta golfista Jack Nicklaus pripustil: „Nikdy som netrafil strelu, dokonca ani v praxi, bez toho, aby som mal v hlave veľmi ostrý obraz toho, čo sa ide udiať“.

Nadaná huslistka Emilie Autumn každý večer, ako malá, mentálne nacvičovala celý Pachelbelov kánon v D. Keď ho v skutočnosti hrala, tóny zneli akoby kúzlom a Emilie ohromila všetkých prítomných divákov.

Ak chcete využiť proces vizualizácie, nemusíte využívať žiadne metafyzické či spirituálne techniky. Je to čisto neurologický proces. Nemusíte ani veriť, že to funguje vo váš prospech. Existujú základné kroky na vytvorenie efektívnej kreatívnej vizualizácie.

Stanovte si svoj cieľ

Rozhodnite sa o niečom, čo by ste chceli mať, baviť sa, byť ním, pracovať alebo vytvárať. Môže to byť nová láska, lepší vzťah, práca, obchodný úspech, vnútorné uzdravenie z minulosti, viac šťastia alebo zdravia alebo pokoj s niekým, s kým ste v konflikte. Začnite niečím menším - povedzme, že utiahnete opasok o jednu dierku navyše, nie desať, jednu. Takto dokážete vytvoriť niekoľko víťazstiev a byť svedkami toho, aký silný môže byť „nácvik“ úspechu pri jeho dosiahnutí. Malé víťazstvá nás inšpirujú a motivujú vytvárať víťazstvá väčšie.

Predstavte si a popíšte váš cieľ

Vizualizácia doslovne inštaluje „preferovanú budúcnosť“ do mozgu, akoby existovala v súčasnosti. Čím viac podrobností vo svojej vizualizácii máte, tým reálnejšia sa pre váš mozog bude javiť. Keď si predstavíme budúci proces alebo cieľ, mozog dá našim neurónom pokyn, aby akciu „vykonali“. Toto ustanovuje novú nervovú dráhu - zhluky neurónov, ktoré vytvárajú spomienky a naučené správanie - a ktoré pripravujú naše telo na to, aby konalo v súlade s tým, čo sme si predstavovali. Najlepším spôsobom, ako vytvoriť podrobnosti a zvýšiť kvalitu svojej simulácie, je zobraziť a popísať ju pomocou všetkých svojich zmyslov. Pokračujte v pridávaní podrobnejších informácií, až kým sa proces nebude zdať taký skutočný, akoby ste ho skutočne zažili. Mentálny obraz, ktorý vytvoríte, ovplyvňuje viac kognitívnych procesov v mozgu: motorické riadenie, pozornosť, vnímanie, plánovanie a pamäť. Takže mozog sa počas vizualizácie doslova trénuje na skutočný výkon.

Emocionálna intenzita

Emócia je druh senzoricky založeného zastúpenia v mozgu. Pretože zo sveta kognitívnej terapie vieme, že emóciám predchádza myšlienka, keď niečo hlboko cítite, dosiahli ste s tým súvisiacu úroveň viery. Spravidla sa necítite veľmi rozrušení z niečoho, o čom viete, že je absolútne nereálne alebo nepravdivé. Čím skutočnejšie alebo pravdivejšie sa niečo javí, tým to má na vás emocionálnejší dopad. Ak chcete skutočne vylepšiť simulovanú situáciu, vytvorte o nej čo najviac podrobností, aby ste začali pociťovať, akoby bola situácia skutočná. Len čo ste to začali cítiť, prekročili ste hranicu, ktorá vedie k akcii. Jednou zo stratégií, ktorá zvyšuje emočnú intenzitu vizuálnej simulácie, je hovoriť veci nahlas tak ako si ich vizualizujeme. Majte na pamäti svoje slová. Používajte pozitívny jazyk. Napríklad namiesto „Ak dostanem nové zamestnanie…“ povedzte „Keď získam svoje nové zamestnanie ...“

Precvičujte a opakujte

Precvičujte a opakujte si svoje vizualizácie v noci alebo ráno, pred alebo po spánku, keď je vaša myseľ najviac otvorená. Pri vizualizácii sa nezdržujte žiadnymi myšlienkami, ktoré nie sú v súlade s požadovaným výsledkom. Najdôležitejšie je zažiť pocit, že už máte to, čo chcete. Väčšina ľudí musí niečo vidieť, skôr ako tomu uverí. Preto keď uvažujú o tom, že dostanú svoju vysnívanú prácu, nájdu svoju pravú lásku alebo budú mať zdravé telo, jednoducho neveria, že sa to môže stať. Krása vizualizácie spočíva v tom, že môžete vo svojej mysli trénovať nové vzory a situácie bez obáv z neúspechu vo fyzickom svete. Vizualizácia vám umožňuje podniknúť niekoľko pokusov o správne stanovenie - ešte predtým, ako to raz vyskúšate s ostatnými. Skúšaním alternatív a opravovaním chýb počas vizualizácie programujete svoju myseľ tak, aby vám pomohla plynule prekonávať prekážky a ako akceptovanú súčasť procesu úspechu po celej čiare.

 

Na záver, čo lepšie vystihuje silu vizualizácie ako citát Viktora Frankla, ktorý prežil holokaust.

„Existuje len jeden dôvod, prečo tu dnes som. To, čo ma udržalo pri živote v situácii, keď sa ostatní vzdali nádeje a zomreli, bol sen, že jedného dňa tu budem a poviem vám, ako som prežil koncentračný tábor. Nikdy predtým som tu nebol. Nikdy predtým som nikoho z vás nevidel. Tento prejav som nikdy predtým nehovoril. Ale vo svojich snoch som stál pred vami v tejto miestnosti a povedal som tieto slová tisíckrát.“

Galéria: