04. 07. 2019

Čakáte stále na „správny čas“?

 

Pri zamýšľaní sa nad vecami, ktoré vám bránia dosiahnuť to, po čom skutočne túžite, pravdepodobne vždy skončíte pri spôsobe ako vám to myslí. Väčšia časť ľudstva je trénovaná tak, aby myslela analyticky. Vďaka tomu vzniká tendencia riešiť prichádzajúce problémy na základe určitej formulky, návodu.

 

Analytické myslenie nie je zlé, je stále lepšie než robiť unáhlené rozhodnutia bez akéhokoľvek plánovania, no na druhej strane je dôležité si uvedomiť, že konanie podľa určitej formulky je najčastejšou príčinou, ktorá vám bráni získať to, čo chcete.

 

Keď/Potom pasca

Je o tom, že človek dobre vie, čo chce dosiahnuť, no aby sa k tomu dostal, musí splniť ešte niečo iné. Napríklad „Keď zarobím peniaze, potom budem šťastný“ alebo „Keď budem mať čas, potom začnem pracovať na vlastnom biznise.“ Keď sa zaseknete v tomto type zmýšľania, udržiavate sa v neustálom stave suspendovania.

 

Kde robíte chybu?

Doslova čakáte, kým sa odhodláte urobiť prvý krok na ceste za cieľom. Čakáte, že neskôr bude lepší čas, lepšie podmienky, okolnosti alebo že sa vy sami zmeníte a budete viac pripravený. Na úrovni podvedomia dávate mozgu signál, že kým nepríde nejaký signál, ktorý vás nasmeruje, nemusíte nič meniť. Najpravdepodobnejší scenár, ktorý ale týmto štýlom vzniká vyzerá tak, že vaša myseľ automaticky nájde vždy ďalší dôvod na to, aby čakala na „správny čas“ donekonečna.

 

Nikdy nie je „správny čas“

Taká je pravda. Stále čakáte, kým budú okolo lepšie podmienky, no reálne prídu len výnimočne. Rok neskôr sa nachádzate na tom istom mieste. Ľudská myseľ totiž vytvára ilúziu, že vonkajšie podmienky vám dodajú to, čo chýba vášmu vnútru, vašej mysli. V skutočnosti je ale výhodnejšie urobiť rozhodnutie vychádzajúce z vnútra bez ohľadu na vonkajšie podmienky, tie sa v drvivej väčšine prípadov začnú samovoľne meniť podľa vašej predstavy.

Galéria: