10. 02. 2019

Bez zlyhaní úspech neexistuje – dokážete ich prijať?

Zlyhania majú byť súčasťou každého úspešného príbehu. Prvá vec, ktorú sa ale musíte naučiť, je rozpoznať a akceptovať ich rovnako ako vydarené rozhodnutia. Nie je to práve téma, ktorú by ste v bežnej konverzácii vyťahovali, no uvedomiť si zlyhanie, poučiť sa z neho a priznať ho, vie len naozaj úspešný človek.

 

Poznáte to?

Niekto zlyháva na dennej báze, iného táto nepríjemná skúsenosť postretla len pár krát v živote. Chyby sa dokážu veľmi ľahko pretransformovať do motivácie a pozitívnych vecí, stačí mať iba dobrý uhol pohľadu. Či už sú to pochybenia vaše vlastné, alebo iných, pre osobný rast úspešného človeka sú naozaj cennou a esenciálnou skúsenosťou.

 

Väčšina ľudí sa počas života snaží dosiahnuť jediné - byť akceptovanými, váženými a prínosnými. Opakom tohto, je pocit zlyhania a odmietnutia. Často sa prejavuje ako pocit vyčlenenia, či toho, že nie ste dosť dobrí, ste nevítaní, zbytoční a najhoršou fázou je, ak začnete nenávidieť vlastnú existenciu.

 

Zásadný krok – neberte si to osobne

Problém nastáva v momente, keď odmietnutie beriete osobne. Človek si neraz namýšľa, že ak je jeho nápad zamietnutý, je automaticky zamietnutý i ako osoba. Chce však pohľad z inej perspektívy. Nikdy si takéto situácie neberte k srdcu. To znamená, že i odmietnutie musíte brať racionálne. Nie ste to vy, teda vaša osoba, kto je zamietnutý, je to iba vaša konkrétna myšlienka, nápad či služba. Ak sa s touto teóriou zžijete vnútorne i v praxi, neúspech vás neokradne o drahocenný čas k cieľu.

 

Zmeňte pohľad na vec

Kto nič nerobí, nič nepokazí. Známa veta je síce rýdzou pravdou, no ak sa podľa nej budete riadiť, k cieľu sa dostanete pomalšie ako protihráč, ktorý jednoducho robí chyby a učí sa z nich. Celý život sa nedá prežiť vyhýbaním a tichom, kedy vaše myšlienky a nápady ostávajú uväznené iba v mysli, pretože ich prezentácii bráni strach z odmietnutia. Ak uveríte, že zlyhanie nedefinuje to, kým ste, tak práve robíte správny krok za úspechom.

 

Prijmite zlyhanie ako fakt, ktorý nezmeníte

Zmeniť to, čo sa už stalo, nie je v ľudských silách. Je zbytočné klamať sebe i okoliu, nikdy nevyhoviete úplne všetkým. Základ spočíva vtom, ako sa k zlyhaniu postavíte. Pamätajte, že len vy ste pánmi vlastnej mysle, a preto len vy určujete, či kvôli nešťastiu upadnete do depresie alebo sa pozbierate, otrepete, poučíte a vykročíte vpred. V každom odmietnutí je totiž kúsok mapy, ktorý vám ukáže správnu cestu.

 

Galéria: