11. 06. 2020

Ako využiť svoju jedinečnosť

Na svete neexitujú dvaja celkom rovnakí ľudia. Každý z nás má svoje vlastné preferencie, či svoj uhol pohľadu. Naša jedinečnosť sa odráža všade okolo nás. Vidieť ju v našich osobných skúsenostiach. Vychádza z nej to, čomu venujeme pozornosť. Vyskytuje sa vo našich presvedčeniach, koníčkoch, tvorivosti, či zmysle pre humor. Štýl a spôsob obliekania je takisto o vyjadrení našej osobnosti, módne doplnky sú kusmi  ikonografie, ktorý používame na vyjadrenie identity. Malé veci, ktoré nám prinášajú radosť, a osobité veci, ktoré považujeme za fascinujúce, vypovedajú to najkrajšie o nás. Vo svete neexistujú dvaja celkom totožní ľudia. Aj identické dvojčatá majú určité aspekty povahových a dokonca aj fyziologických čŕt, ktoré ich odlišujú. Toľkokrát sa obávame, čo si budú ostatní myslieť, až sa príliš bojíme ukázať svetu naše skutočné ja. Vo svete, ktorý kladie veľký dôraz na súlad, je niekedy skľučujúce prijať našu jedinečnosť. Bohužiaľ, všetci máme tendenciu porovnávať sa s ostatnými. Myslíme si, že napodobňovaním správania sa ľudí, ktorých obdivujeme, urobíme zo seba niekoho lepšieho. Veríme, že tak budeme šťastnejší. Opak je však pravdou, namiesto toho takéto správanie podnecuje pocity, ktoré v nás vyvolávajú dojem, že nie sme dosť dobrí. To nás núti meniť niekoľko stránok nášho života, vrátane tých nezmeniteľných.

Čo robíme zle

Keď sa porovnáme s niekým iným, sledujeme nedosiahnuteľný ideál. Často máme sklon premýšľať, že ak by sme mohli mať také auto, ten dom, tamtie šaty alebo tú prácu, potom by sme boli šťastní, ale je to márne. Tieto vonkajšie zmeny prinášajú prinajlepšom iba krátkodobé šťastie. Výsledkom je iba realita. A to taká, že keď dostaneme to auto, ten dom, tie šaty a tú prácu, jednoducho chceme opäť niečo iné. Keby som mal lepší nos, väčšie boky, chudší pás, svalnatejšie ramená, potom budem šťastný a milovaný. Všetky tieto štandardy, do ktorých sa snažíme zapadnúť, sú veci, ktorým je naša myseľ pripravená veriť, že sú ideálne. Čo naozaj potrebujeme vedieť je to, že porovnávanie je pohyblivým cieľom. Nikdy nám nedá to, čo potrebujeme. V určitom okamihu je každá osoba, s ktorou sa porovnávame, odhalená ako nie tak dokonalá, ako sme si mysleli. Potom sa obraciame k inému ideálu, ale aj ten bude nepolapiteľný. Roky plynú a my neustále sledujeme idoly, ktoré sa nepretržite menia, kým my sme znova a znova sklamaní. Stali sme sa sklamanými a nešťastnými, pretože sa nedajú dosiahnuť úspechy, nakoľko sa ciele jednostaj menia. Zakaždým, keď sa pokúsite byť ako niekto iný, zmizne tým kúsok najlepších častí z nás. Existuje totiž vitalita, životná sila, energia, zrýchlenie, ktoré sa premieňa cez nás na činy. A ak to zablokujete, nikdy nebude existovať prostredníctvom žiadneho iného média a stratí sa. Svet to nebude mať.

Identifikujte čo vás roní jedinečnými

Pravdepodobne už poznáte základy toho, čo vás robí nenapodobniteľnými. Ak nie, skúste sa zamyslieť nad vecami, ktoré robíte prirodzene a máte radi. Ďalším zo spôsobov, ako nájsť a využiť svoju jedinečnosť, je zostať zvedavý. Keď budete stále premýšľať o svete, budete schopní rásť, vrátane toho, ako vynikáte. Skúste si nájsť nejaký čas na brainstorming samých so sebou. Pomôže Vám to naladiť alebo zdokonaliť svoje jedinečné vlastnosti, aby ste vedeli, kde skutočne žiarite. Vytvorte si dátum, naplánujte ho a držte sa ho. Potom sa opýtajte a napíšte svoje odpovede na nasledujúce otázky:

·        V akých situáciách skutočne cítim, že som vo svojej koži? Aké podmienky k tomu vedú?

·        Aké komplimenty počujem najviac od ostatných?

·        Aké životné skúsenosti ma najviac formovali?

·        Kedy som sa naposledy cítil skutočnú radosť? A prečo?

·        Aký cieľ a ideál by som v živote sledoval, keby som vedel, že nedokážem zlyhať?

Ide o nápravu, preto neexistujú správne ani nesprávne odpovede. Len premýšľajte a píšte. Možno vás prekvapí, čo sa o sebe dozviete.

Čo môžete získať

Pamätajte, že tí, ktorí sa odvážili snívať, videli zásadné zmeny vo svojom živote v čase, keď to najmenej očakávali. Ak čítate najviac príbehov o úspechu, všimnete si, že títo ľudia neboli nikde blízko k dokonalosti. Práve táto ich horlivosť, ochota pracovať a ukázať svetu svoju jedinečnosť, ich postavila pred všetkých ostatných. Pozrite sa na všetkých veľkých ľudí v histórii - Einstein, Newton, Beethoven, Matka Theresa, Picasso, Michael Jordan a mnoho ďalších. Všetci sa stali svetovo známymi, pretože konali podľa svojich individuálnych silných stránok. Budete mať lepšiu výhodu a získate viac, keď budete rozvíjať svoje dary a využívať svoje silné stránky, ako keď sa pokúsite vylepšiť svoje slabosti. Sila je talent, ktorý vlastníte s požadovanými zručnosťami, znalosťami a skúsenosťami, ktoré vám pomôžu. Dnes by mohol byť váš deň, aby ste žiarili, ale to nezistíte, ak budete sedieť doma na gauči. Musíte vstať a pracovať. Venujte nejaký čas a úsilie týmto myšlienkam, ktoré ste už dlho odkladali bokom. Ponorte sa do seba a vyneste to, čo ste sa pokúšali udržať pod povrchom, pretože si myslíte, že to nie je dosť dobré na to, aby to svet videl. Ak ste stále skeptickí, vystúpte z tejto zóny komfortu, pretože vo vnútri máte moc. Či už ste si toho vedomí alebo nie, držíte túto obrovskú moc, ktorá má schopnosť zmeniť váš život a splniť vaše sny. Nikto nemá rovnaké schopnosti, príbeh a cestu, ako je tá vaša. Je čas objať svoju osobitosť, odvážne čeliť svetu a priniesť so sebou to najlepšie.  Svet naozaj čaká na jedinečnosť, ktorú máte.

Galéria: