12. 11. 2020

Ako nestratiť motiváciu podnikať

Podnikanie nepredstavuje len odmenu v podobe slobody či už finančnej alebo časovej, ale tiež problémy, riziko a určitú neistotu. Práve motivácia je však určitá sila, ktorá nás poháňa vpred a jej nedostatok býva jednou z najčastejších príčin neúspechu.

Logicky, je jednoduché ostať motivovaní, keď sa darí a veci idú pomerne ľahko, no keď prídu ťažkosti a podnikanie nefunguje, neraz zmizne aj motivácia.

Prečo strácame motiváciu?

V podnikaní ľudia najčastejšie strácajú motiváciu nie v začiatkoch, kedy to býva paradoxne najťažšie, ale niekde uprostred, keď už človek vynaložil množstvo síl, no aj napriek tomu má pred sebou ešte dosť práce.

Motivácia sa vytráca aj vtedy, keď sa nakopí množstvo práce alebo problémov a celé to akosi prerastie cez hlavu. Dennodenne na nás tiež útočí množstvo rozptýlení, pri ktorých často strácame čas a nevenujeme ho tomu, čo je potrebné.

Ako nestratiť motiváciu

Každý podnikateľ zažije aj zlé dni a časy, kedy sa nedarí, no vtedy je dobré si uvedomiť, že to je len súčasťou procesu a negatívne veci je možné brať ako ponaučenie. V zlých časoch tiež pomôže pripomenúť si doterajšie úspechy, ktoré často povzbudia pre ďalšie fungovanie.

Všetky problémy sa snažte riešiť čím skôr a neodkladajte ich na neskôr, čím sa vyhnete hromadeniu práce a zachováte si lepší prehľad a čistú myseľ pre svoje podnikanie.

Niekedy dokonca pomôže len jednoduché pripomenutie si, prečo ste vôbec začali a čo vás motivovalo kedysi. Motivácia podnikať totiž nepredstavuje len vonkajšie faktory ako sú peniaze, ale hlavne tie vnútorné, ako je vízia napr. priniesť na trh nový produkt či službu, alebo ich vylepšiť a pod.. Udržať si motiváciu zabezpečuje hlavne to, ak človek prostredníctvom podnikania rieši aj svoj problém, ktorého riešením pomáha zároveň ostatným.

Ak máte jasne stanovený cieľ, je pravdepodobné, že ostanete motivovaní a o to viac, ako sa k nemu budete pomaly približovať. Za každú väčšiu splnenú úlohu ktorou sa priblížite k cieľu sa nebojte odmeniť, pretože čím viac radosti vám dodá úspech, tým vyššia bude aj vaša motivácia.

Motivovať sa môžete aj vzdelávaním a inšpirovaním od úspešných ľudí. Siahnite preto po knihe alebo článkoch od úspešných, z ktorých získate nové myšlienky a nápady, ktoré môžu pomôcť aj vášmu podnikaniu. Čím viac sa totiž človek vzdeláva, tým viac nových vecí objavuje, čo pomáha nielen k motivácii ale aj otvára myseľ k inováciám.

Motivácia je jednoducho predpoklad úspechu, pretože zabezpečuje napredovanie a činy pre dosiahnutie cieľa. Každý podnikateľ však musí nájsť motiváciu hlavne v sebe, pretože ju má každý individuálnu, rovnako ako má každý iné hodnoty a svoje „prečo“.

Galéria: