02. 02. 2021

8 pravidiel, ktoré Vám pomôžu naučiť sa nový jazyk aj doma

Pandémia. Kríza. Lockdown. Každého z nás sa súčasná situácia dotýka inak a všetci sa snažíme využiť čas nazvyš inak. Niekto sa naučil variť, niekto zhodil pár kilogramov navyše, niekto sa chce naučiť nový jazyk. Mnohé štúdie naznačujú, že učenie sa cudzieho jazyka môže zlepšiť mozgové funkcie, koncentráciu a pamäť. A jedna štúdia dokonca naznačuje, že môže spomaliť rýchlosť starnutia vášho mozgu. Problém je, že za terajších podmienok vieme využiť len online lekcie alebo knihy pre samoukov. Ak ste niekedy skúšali naučiť sa nový jazyk sami, určite ste narazili na viacero problémov, akými sú prokrastinácia či nedostatok motivácie. Určite sa však netreba vzdávať, naučiť sa nový jazyk síce vyžaduje dostatok trpezlivosti, praxe a opakovania, dnes však okrem kníh pre samoukov existuje veľké množstvo podporných prostriedkov, ktoré by ste rozhodne mali využiť.

1. Využite mobilnú aplikáciu

Množstvo efektívnych aplikácií na výučbu jazykov, ktoré vám uľahčujú proces učenia sa doma sa neustále zvyšuje. Dnes dokážete priamo z pohodlia pohovky absolvovať celé kurzy môžete. Ak iba experimentujete, stiahnite si bezplatnú aplikáciu. V prípade, že budete vyžadovať náročnejšiu úroveň, apku môžete kedykoľvek upgradovať.

2. Začnite od základov

Logicky, najlepším spôsobom, ako začať, je vybudovať základ so základmi. Zamerajte sa na to, ako povedať „ahoj“, najbežnejšie slovesá, najdôležitejšie prídavné mená a ako počítať. Úspech sa s najväčšou pravdepodobnosťou dostaví, ak budete postupovať podľa učebných osnov podľa plánu.

3. Rozprávajte

Jedným z najťažších aspektov pokusu o osvojenie si jazyka je rozprávanie. Čítanie textu v danom jazyku je nepopierateľne dôležité, ale potom sa nedozviete, ako ľudia v skutočnosti znejú. Doplňte svoje učenie počúvaním jazyka v jeho originálnom podaní. Dnes vďaka rôznym televíznym platformám si viete pozrieť filmy v španielčine, taliančine, nemčine... Využite to, zapnite si tituly a opakujte slová. Ak len začínate, nehanbite sa začať kreslenou rozprávkou kde sú vety ako aj slovná zásoba veľmi jednoduché.

4. Nepreťažujte svoj mozog

Príležitostné učenie nie je príliš efektívne. Kľúčom k úspechu je spomalenie učenia, aby ste si mohli správne pripísať slovnú zásobu k svojej dlhodobej pamäti. Štúdium 15 minút denne je vaša najlepšia stratégia pre konverzáciu. Ak tento časový úsek nemáte kam vtesnať, pokúste sa prispôsobiť čas nečakaným prestávkam, napríklad čakaniu v rade v obchode s potravinami alebo výmenou ranného skrolovania sociálnymi sieťami za rýchlu lekciu. Budete prekvapení, koľko sa toho každý deň dozviete len v malom množstve času.

5. A buďte dôslední.

Aby výučba jazykov bola efektívna, je dôležité cvičiť pravidelne, pričom medzi jednotlivými lekciami nesmie byť viac ako pár dní. Pre dosiahnutie najlepších výsledkov sa odporúča najmenej 30 minút denne, štyri až päť dní v týždni. Ak to pomôže, nastavte si pripomienku na rovnaký čas každý deň.

6. Opakujte si predchádzajúce lekcie.

V porovnaní s učením sa nových vecí môže byť rekapitulácia minulého učiva náročná. Ak sa však skutočne chcete naučiť nový jazyk, a nie iba si pamätať niektoré frázy, musíte si skontrolovať, čo ste urobili. Týmto spôsobom zabezpečíte, že nezabudnete na to, čo ste sa naučili, a že staviate na svojom pokroku.

7. Precvičujte jazyk so skutočnými ľuďmi.

Kľúčom k učeniu je opakovanie a používanie jazyka v nových kontextoch. Konverzácia s reálnymi ľuďmi vám pomáha nadviazať spojenie medzi novými informáciami a tým, čo už viete.

8. Buďte trpezliví.

Nečakajte, že výsledky budú také rýchle. Dokonca aj tie najjednoduchšie jazyky, ktoré sa dajú naučiť, ak ste rodeným hovorcom angličtiny - španielčina a francúzština - trvajú 24 až 30 týždňov. Zložitejším jazykom, napríklad arabčine, čínštine a japončine, sa ich pochopenie môže týkať až 88 týždňov. Namiesto sústredenia sa na chyby, ktoré môžete pri učení urobiť, oslavujte úspechy, ktoré vychádzajú z dôslednej praxe.

Galéria: