05. 06. 2020

7 krokov na ceste k finančnej slobode

Aj vy patríte medzi tú početnú skupinu ľudí, žijúcu od výplate k výplate, bez finančných úspor a dlhom na kreditnej karte? Ak je vaša odpoveď áno, potom by ste určite privítali návod na to, ako z tohto začarovaného kruhu von. Skúste nasledovať týchto 7 krokov a dostaňte sa z dlhov. Našetrite si na svoju penziu a prežite život, aký ste vždy chceli, dosiahnite aj vy finančnú slobodu.

Čo je to finančná sloboda?

Univerzálna definícia neexistuje, finančná sloboda môže znamenať pre každého niečo iné, v skratke však znamená prevzatie kontroly nad vašimi financiami. Vo všeobecnosti to znamená mať dostatok úspor, investícií a hotovosti, aby sme si mohli dovoliť životný štýl, ktorý chceme pre seba a naše rodiny. Nebojíte sa toho, ako budete platiť svoje účty alebo, že prídu neočakávané výdavky. A nie ste zaťažení hromadou dlhov. Ide tiež o plánovanie vašej dlhodobej finančnej situácie prostredníctvom aktívneho sporenia na odchod do dôchodku alebo na daždivé dni, aby nám nenatieklo do topánok. Bohužiaľ, pre množstvo ľudí sa zdá byť finančná sloboda nedosiahnuteľnou. Je to nechcený výdobytok dnešnej doby, žijeme na dlh, sme zaťažení mimoriadnymi finančnými udalosťami, nadmernými výdavkami a ďalšími problémami, ktoré nám bránia v dosahovaní našich cieľov. Akoby toho nebolo málo, prídu neočakávané udalosti, ako je napríklad pandémia, ktoré kompletne prevrátia naše plány. Práve v týchto ťažkých časoch sa finančná sloboda zdá byť ešte viac nepolapiteľná. Dobrou správou je, že aj dnes dokáže viac ľudí dosiahnuť finančnú slobodu rýchlejšie, ako kedykoľvek predtým. Finanční poradcovia tvrdia, že cieľ finančnej slobody je dosiahnuteľný, ak sa zaviažete vykonať konkrétne kroky. Bez ohľadu na to, aké finančné problémy máte, vždy existuje spôsob, ako sa vyrovnať dlh a vrátiť sa na štart. Ak budete postupovať podľa tipov týkajúcich sa finančnej slobody v tomto článku, budete o krok bližšie k dosiahnutiu finančnej slobody, ktorú si zaslúžite.

1. Stanovte si cieľ

Nie je cieľ, nie je cesta. Aká čiastka by vám a vašej rodine zabezpečila pokojný spánok? Jedným z najdôležitejších krokov k finančnej slobode je premýšľanie o množstve peňazí, ktoré vám pomôžu stať sa finančne nezávislými. Určite si čiastku, ktorú by ste mohli zarobiť, aby vám umožnila žiť slobodne a nasledovať svoje vášne. Zohľadnite bežné životné náklady, rezervu na nepredvídané výdavky a dostatočný prebytok, aby ste nepociťovali finančnú úzkosť. Zapíšte si číslo, ktoré vám dáva zmysel, nezabudnite, že by sa mohlo zdať veľké. Teraz urobte nejakú analýzu. Koľko v súčasnosti zarábate? Čo musíte urobiť inak, aby ste zarobili toto množstvo peňazí?

2. Vyplaťte svoj dlh z kreditnej karty

Zníženie alebo vylúčenie výdavkov na kreditných kartách a iných dlhoch s vysokým úrokom by malo byť pre väčšinu ľudí najvyššou prioritou. Je to predovšetkým z toho dôvodu, že aj kreditné karty s najnižším úrokom majú ročnú percentuálnu mieru zostatkov vo výške 9,5 percenta ročne. Vyplatenie tejto rovnováhy je teda také, ako keby ste dostali aspoň 9,5-percentný výnos. Ak aj máte v peňaženke kreditnú kartu, prestaňte ňou platiť. Na všetko odteraz používajte hotovosť alebo debetnú kartu. V prípade, že kreditnú kartu predsa len použijete, nezabudnite vrátiť celú dlžnú čiastku, každý mesiac na čas, aby ste sa vyhli vysokému zúročovaniu.

3. Naučte sa žiť podľa rozpočtu

Rozpočtovanie je nevyhnutnou – veľa krát prehliadanou - časťou dobrého osobného financovania, pretože ak neustále utrácate viac, ako zarobíte, nikdy u vás nenastane finančný pokrok. V skutočnosti je takmer isté, že vás tento druh správania privedie k finančným problémom. Najlepším spôsobom, ako zaistiť, že nebudete míňať viac, ako zarobíte, je naplánovať svoje výdavky vopred, teda urobiť si rozpočet. Rozpočet stanovuje všetky vaše výdavky a uvádza, koľko si môžete dovoliť vyčleniť na jednotlivé položky. Ak míňate viac, ako máte, rozpočet vám to ukáže, na ktorých položkách by ste mali začať šetriť. Keď do svojich každodenných zvykov pridáte hodnotu eura, začnete si viac uvedomovať, koľko skutočne miniete, a pravdepodobne budete viac motivovaní robiť zmeny k lepšiemu.

4. Prestaňte nakupovať zbytočnosti

Vravíte, že nakupujete len veci, ktoré potrebujete? Omyl, v skutočnosti si kupujete skôr to, o čom si myslíte, že to potrebujete. Obrovská ponuka spotrebného tovaru, výhodné akcie, tlak okolia i vplyv reklám a marketingových kampaní na internete aj v lesklých časopisoch - to sú faktory, ktoré vo vás vyvolávajú pocit, že skrátka nikdy nebudete mať všetko, čo chcete. Osvojte si pravidlo, dvakrát meraj a raz rež . Preto sa pri nakupovaní skúste viac riadiť rozumom a menej emóciami, aby ste nemíňali peniaze za veci, ktoré sa vzápätí zmenia na lapače prachu. Pred uskutočnením nákupného rozhodnutia sa opýtajte sami seba:   Naozaj túto vec potrebujem ? Impulzívne nákupy Vás zbytočne oberajú o veľké množstvo peňazí . Je štatisticky dokázané , že ľudia , ktorí nakupujú podľa nákupného zoznamu , nekupujú zbytočné veci a ušetria viac - tak to vyskúšajte .

5. Vybudujte si pohotovostný fond

Núdzový fond je určený iba pre neplánované núdzové situácie, ako je strom, ktorý kvôli búrke spadne na váš dom, dopravná nehoda, ktorú musíte zaplatiť zo svojho vrecka, alebo návšteva nemocnice. O tom, koľko takáto rezerva predstavuje sa nevedia zhodnúť ani odborníci. Časť odporúča našetriť dosť na pokrytie výdavkov na šesť až osem mesiacov, zatiaľ čo iní tvrdia, že postačí rezerva na dva až tri mesiace. Snažte sa teda ušetriť si rezervu najmenej minimálne dva mesiace, tá vám poskytne neuveriteľný pokoj. Každá menšia úspora sa počíta.

6. Začnite si sporiť na dôchodok

Po odchode do dôchodku budeme mať stále rovnaké životné náklady, ale nebudeme mať rovnaký druh príjmu ani potenciál zárobku. Z tohto dôvodu je plánovanie a šetrenie vášho dôchodku kľúčom k dosiahnutiu finančnej slobody v budúcnosti. Ak dosiahnete náskok v sporení na svoj dôchodok, budete mať lepšiu pozíciu, aby ste sa mohli pri odchode z práce radovať. Napríklad, ak by si 21-ročný človek začal šetriť 100 eur mesačne na dôchodok, do veku 65 rokov by na dôchodok nazbieral 253 000 eur (za predpokladu 6% ročnej návratnosti). Na druhú stranu, ak 31-ročný jedinec práve začína šetriť na dôchodok, musel by ušetriť 190 eur mesačne, aby mal rovnakú sumu do veku 65 rokov. Tento príklad však neberte, ako demotiváciu, ak ste starší. Nikdy nie je neskoro začať šetriť na dôchodok, ale čím skôr začnete, tým lepšie a ľahšie to pre vás bude.

7. Začnite investovať teraz

V dnešnej dobe existuje veľa možností, ako zabezpečiť, aby sa vaše financie pomaly, ale isto rozmnožovali. Ak teda máte čas, odvahu a kapitál navyše, môžete sa pustiť do investovania. Občas nastanú situácie, kedy akciové trhy až rapídne klesnú, napriek tomu je historicky overené, že najlepší spôsob, ako nechať vaše peniaze rásť, je investovanie. Investovať môžete do dlhopisov, cenných papierov, drahých kovov, umenie, nehnuteľností, kryptomeny alebo akcií na burze. Všeobecne platí, že čím je investícia potenciálne riskantnejšia, tým vyššie výnosy ponúka. Preto si dobre premyslite, koľko peňazí do týchto obchodov môžete vložiť, aby vás prípadná strata nezruinovala, alebo sa obráťte na skúseného finančného poradcu, či makléra, ktorý vám pomôže sa v danej oblasti zorientovať.

 


Galéria: