03. 12. 2020

6 úspešných ľudí hovorí o ich najväčších zdrojoch inšpirácie

Čo vás inšpiruje? Čo vás motivuje byť lepším človekom alebo robiť lepšiu prácu? Možno je to nezabudnuteľná fráza alebo dojímavé umelecké dielo. Možno je to jedinec alebo poučná skúsenosť.

Myslíte si, že úspešní miliardári a obchodní magnáti sa prebúdzajú s inšpiráciou? Zamyslite sa znova. Pokiaľ ide o hľadanie motivácie a inšpirácie, medzi vami a týmito zdanlivo nadľuďmi nie je prekvapivo veľký rozdiel. Prechádzajú tiež vrcholmi a pádmi a niekedy sa cítia zaseknutí a bez inšpirácie. Ale prišli na to, ako podnietiť svoju schopnosť zostať inšpirovaní a pokračovať v práci. A vy môžete tiež. Dozviete sa, ako sa inšpiruje šesť úspešných ľudí, od zvláštnych návykov, ktoré vytvárajú priestor pre kreatívne myslenie, až po snahu pozitívne ovplyvňovať svet.

„Ľudia, ktorí menia hru“

Richard Branson je inšpirovaný niečím, čo kedysi povedal Steve Jobs: „Tí, ktorí sú dosť šialení na to, aby si mysleli, že môžu zmeniť svet, sú tí, ktorí ho zmenia.“ „Moja profesionálna inšpirácia sa nijako neodlišuje od mojej osobnej inšpirácie: sú ňou ľudia, ktorí sa nezastavia pred ničím, aby pozitívne ovplyvnili životy iných ľudí,“ píše Branson. „Mám šťastie, že som natrafil na pomerne veľa takýchto ľudí, ktorí menia hru, a to, čo ma vedie vpred, je túžba pomáhať (a držať s nimi krok!).“

„Obklopte sa iba ľuďmi, ktorí vás posunú vyššie.“

Dnes je Oprah multimiliardárka a jedna z najvplyvnejších žien na svete a to najmä vďaka jej úspechom v šou Oprah Winfreyovej, autobiografiám, rozhlasovým reláciám a rôznym iným aktivitám.  Preto je ťažké si predstaviť, že jej život bol kedysi všetko, len nie dokonalý. Už ako mladé dievča ju život vystavil ťažkým skúškam. Narodila sa chudobnej slobodnej matke, žila v chudobe a bola viackrát sexuálne zneužívaná. Pre všetkých má dnes tú istú radu, ako kedysi pre seba: Učte sa od najlepších. Nájdite mentorov a trénerov, ktorí vám môžu pomôcť vydať zo seba maximum. Nemusí to byť niekto slávny. Môžete sa učiť od ľudí v minulosti alebo v súčasnosti, z kníh alebo v skutočnom živote. „Postavte sa na plecia obrov“ namiesto toho, aby ste začínali od nuly.

„Prečítam ročne viac ako 200 kníh“

  „Čítanie bolo mojou najobľúbenejšou zábavou od mojej najskoršej spomienky a v mojich dospelých rokoch sa knihy stali jednou z mojich najväčších inšpirácií,“ hovorí šéfka sociálnych inovácií spoločnosti Twitteri Claire Diaz-Ortiz. "Ročne prečítam viac ako 200 kníh a väčšina z týchto kníh je literatúra faktu. Obchod, inšpirácia a vodcovstvo sú na čele môjho zoznamu, pokiaľ ide o to, aké knihy čítam. , Dôvod, prečo som to urobila je, že knihy v tomto žánri znova a znova zmenili moje myslenie.“ Knihy sú považované za spôsob, ako sa dopracovať k skvelým nápadom, pretože vďaka knihám sa nám v hlave vytvára mnoho nových myšlienok.

„Prosím, povedzte mi, že toto nemôžem.“

„Povedz mi, že niečo nemôžem robiť, niečím nemôžem byť alebo mať to - a to je najistejší spôsob, ako ma inšpirovať k činom,“ hovorí Naomi Simson, zakladateľka RedBalloon. „Jednoducho ma inšpiruje, keď sa stane niečo „nemožné “možným. Inšpiruje ma vyriešiť problém a nikdy sa nevzdávať, nech je to akokoľvek náročné.“ Simson vraví, že si nikdy nemyslela, že ju ľudia berú vážne. „Bola to moja potreba‚ niečo dokázať, ktorá podporila moje neúnavné úsilie ukázať všetkým ľuďom, ktorí mi povedali „nemôžete“ – že to v skutočnosti môžem.“ A rovnako ju inšpirujú príbehy iných ľudí o vytváraní možného z nemožného. „Ak počujem príbeh niekoho, kto prekonal šance, tvrdo pracoval, sústredil sa, naplnil svoje slovo - a bol neúnavný pri zmene sveta, aby sa stal lepším miestom - cítim sa neuveriteľne inšpirovaná a povznesená.“

„Či už pracujete alebo robíte niečo pre zábavu, vyvarujte sa pokušeniu multitaskingu a zapojte sa do prítomného okamihu. Skôr či neskôr budete odmenení inšpiráciou.

Publicistka a podnikateľka Arianna Huffington hovorí, že multitasking je nepriateľom inšpirácie. „Sedemdesiat percent ľudí spí s telefónmi pri posteli; neustále sa zaoberáme upozorneniami, sociálnymi médiami, textovými správami, e-mailmi. A predsa prídu najkreatívnejšie chvíle, až keď to všetko dáme bokom. Preto niekedy najlepšie nápady ľudí prichádzajú pod sprchou. Ako podnikateľ si teda nájdite čas na túto úvahu, schopnosť spojiť sa s vašimi najlepšími nápadmi a nenechajte sa neustále rozptyľovať, “zdieľala na IconBC Tour CNBC v roku 2017.

„Nečakajte na inšpiráciu, konajte, podniknite kroky, aby ste zistili, čo vás inšpiruje k ďalšiemu pohybu.“

Pohybujte sa rýchlo a rozbíjajte veci je jedným z najslávnejších kultúrnych hesiel Facebooku. A je to filozofia, ktorá vychádza priamo z individuálneho prístupu Marka Zuckerberga k životu. V úvodnom prejave na Harvarde v roku 2017 technický magnát študentom povedal, že myšlienka jediného okamihu „heuréky“ je nebezpečná lož. „Keby som mal pochopiť všetko, čo sa týka spájania ľudí, ešte pred tým ako som začal, nikdy by som nezaložil Facebook.“ kým Zuckerberg vyvíjal aplikáciu na svojom harvardskom internáte, netušil, akým veľkým Facebook sa stane, Dodnes vyzýva zamestnancov Facebooku, aby veci neustále skúšali, pretože je presvedčený, že prínos z objavovania príležitostí prevažuje nad následkami prípadných chýb a zlyhaní.

Galéria: