15. 03. 2019

5 tipov ako robiť svoju prácu čo najlepšie

Šéfovia veľakrát prevracajú očami keď musia sledovať každý jeden krok zamestnancov. Preto sú tí, ktorí vedia robiť svoju prácu samostatne a správne, vždy cenení o niečo viac. Neznamená to, že s nadriadeným daný problém nikdy nekonzultujú, práve naopak, vedia kedy konzultovať, čo konzultovať a aj ako. Okrem toho sa riadia niekoľkými ďalšími zásadami, ktoré by ste mali poznať aj vy.

 

Buďte vždy lojálny

Lojálnosť je vlastnosť, ktorá sa nedá naučiť. Aj vďaka tomu je tak hodnotná. Buďte preto kolegom, zamestnancom či pracovníkom, ktorému sa dá veriť a budú sa na vás spoliehať aj ostatní.

 

Pýtajte sa správne otázky

Veľa ľudí svoje otázky z úst nikdy nevypustí, pretože sa boja, že budú otravní alebo pokladaní za neschopných. Na druhej strane, pýtať sa, znamená zaujímať sa. Ako predsa máte zvládnuť úlohu na 100%, ak neviete čo presne sa od vás žiada? Pamätajte, šéf často krát zabudne dodať malé detaily kvôli predpokladu, že o nich viete. Pre vás to však môže byť informácia, ktorú práve potrebujete.

 

Nesľubujte

Je lepšie nič nezaručovať a urobiť viac než sa čaká ako preceniť svoje schopnosti a zlyhať. Najlepšie je brať prácu po poriadku,po jednom. Nezaručujte sa za dokončenie troch rovnako veľkých zadaní v jednom týždni, rozložte si ich a plňte postupne. Ak náhodou skončíte skôr, vždy sa podujmite sa pomôcť iným. Nikdy neviete, kedy sa pomoc zíde vám.

 

Buďte tímovým hráčom

Raz príde deň, keď budete aj vy požiadaní urobiť niečo, čo nie je tak úplne náplňou vašej práce. Zatiaľ čo ostatní kolegovia odmietnu alebo odignorujú túto prosbu, skúste potlačiť svoju hrdosť a ujmite sa úlohy. Správny šéf už bude vedieť ako vás odmeniť.

 

Pýtajte si feedback

Nemali by ste čakať na odmenu či výplatu, ktorá pre vás predstavuje jedinú odozvu na vykonanú prácu. Ak máte malé pochybnosti o vašej práci, nehanbite sa a spýtajte sa kolegov alebo šéfa na názor. Mnohým šéfom totiž chýba veľmi podstatná vec – pochváliť svojich zamestnancov automaticky za každú odvedenú robotu a motivovať ich. Preto ak cítite, že sa vám odozva nedostáva v požadovanej miere, jednoducho sa ozvite a spýtajte sa na reakciu osobne.

Galéria: