20. 06. 2020

5 spôsobov, ako posunúť svoje myslenie v ťažkých časoch a využiť nové príležitosti

Borenie sa problémami spôsobuje stres a znižuje produktivitu. Čo ak by bolo možné, vytrénovať svoj mozog tak, aby ste videli problémy ako príležitosti? Prečítajte si ako!

Uvažovali ste nad tým, čo je hlavnou príčinou našich činov - prečo sa správame a konáme nami vlastným spôsobom? Môže za to naše nastavenie mysle. Ak ste zasiahnutí pocitmi stresu a úzkosti a veríte, že ste obeťou okolností, tieto pocity budú tvoriť základ všetkého, čo robíte. Obmedzíte svoje možnosti a svoju schopnosť vidieť všetko okrem toho, čo je priamo pred vami. Porozprávajte sa však s akýmkoľvek úspešným človekom a narazíte na jednu kľúčovú črtu: všetci majú jedinečnú mentalitu, ktorá im umožňuje zvládnuť rôzne výzvy. Žiaľ, žijeme v časoch, kedy je ľahké nechať sa ovládnuť negatívnymi emóciami. A k ale nedokážete zmeniť okolnosti, zmeňte nastavenie mysle.   Namiesto toho, aby vnímali problémy ako zaťažujúce opozičné sily, vnímajú problémy ako príležitosti - príležitosti učiť sa, rásť, zlepšovať sa alebo prispôsobovať sa okolnostiam spôsobom, ktorý ich necháva lepšie ako predtým, ako problém existoval. Nasledujúce spôsoby Vám ukážu, ako môžete začať posúvať svoje myslenie dopredu, rozšíriť svoj pohľad a vidieť nové príležitosti.

1. Urobte svoj osobnostný rozvoj prvou prioritou

Pri všetkých povinnostiach, ktoré máte sa môže zdať, že urobiť si čas na osobnostný rozvoj bude neskutočne náročné. Je to však jediný spôsob, ako prijať zmenu a zvládnuť nevyhnutný stres a výkyvy, ktoré prichádzajú s každou zmenou. Či už ide o meditovanie, jogu, duchovné cvičenia, čítanie alebo len sebapoznanie, záujem o váš vlastný rast vám umožní naučiť sa prijať zmenu.

2. Definujte si nastavenie mysle, ktoré chcete a potrebujete a správajte sa podľa toho

Vyberte si cieľ, ktorý chcete dosiahnuť, a opýtajte sa sami seba: „Aké nastavenie mysle potrebujem na dosiahnutie tohto cieľa?“ a „Ako rozmýšľajú ľudia, ktorí dosiahli takýto typ úspechu?“. Napríklad ľudia zameraný na zdravú stravu a fitness môžu zdieľať názor „Milujem starostlivosť o svoje telo, vyživujem ho zdravým jedlom a preto cvičím každý deň.“. Ak je vaším cieľom byť zdravý a fit, konajte tak, akoby ste už mysleli zdravého a fit človeka. Týmto spôsobom v podstate podvádzate svoj mozog, aby si osvojil nové myslenie a posilnil ho činmi.

3. Napíšte svoj akčný plán

Preskúmajte všetky svoje možnosti, spíšte si ich a následne si vytvorte plán k ich uskutočneniu. Vaše myslenie a zameranie sa presunie od miesta, kde nechcete byť tam, kde by mohlo byť. A potom konajte, pretože nestačí to iba napísať, rastime len vtedy, keď konáme. Myšlienka ostane iba myšlienkou, kým neurobíte niečo, aby sa to stalo. Neviete, aké sú správne kroky? Nerobte si starosti, jednoducho identifikujte prvú vec, ktorú môžete urobiť, aby ste sa vydali na cestu, a potom to urobte.

4. Vytvárajte nové návyky na podporu zmeny myslenia

Integrujte do svojho dňa silné návyky, ktoré pomôžu zmeniť nastavenie Vašej mysle a posilnia  zmýšľaniu zmeniť a posilnia vaše myslenie konaním. Naplánujte si čas na učenie sa a začnite každý deň zaznamenávať svoje vedomosti a úspechy. Ak prechádzate z „cieľového“ na „cestovné“ myslenie, buďte na pozore, užívajte si súčasný okamih a oslavujte malé úspechy.

5. Zamerajte sa na veci, ktoré máte pod kontrolou

To, ako sa pozeráte na situáciu, v ktorej sa nachádzate určí to, ako budete reagovať. Pocity úzkosti a ohromenia sú zvyčajne výsledkom vecí, ktoré nemôžeme kontrolovať.  Ak to, čo sa vám deje vidíte ako niečo, nad čím nemáte kontrolu, bude pre Vás ťažšie sa cez to dostať. Začnite skúmať veci, ktoré viete ovplyvniť. Nájdite príležitosti na inováciu, rozvoj seba alebo iných, či vytváranie hodnôt. Prejdite na tento spôsob myslenia a môžete z toho skutočne prísť k lepšiemu. Aj keď nemôžeme kontrolovať pandémiu, karanténu a hospodárstvo, môžeme sa rozhodnúť prevziať zodpovednosť za svoje správanie. Môžeme kontrolovať to, ako budeme reagovať.

Galéria: