27. 01. 2020

3 tipy ako ostať sústredený

Úspešní ľudia stále hľadajú spôsoby ako počas dňa urobiť čo najviac úloh. Najjednoduchšou cestou ako sa k tomu dopracovať je nestratiť sústredenie aj napriek rozptýleniam, ktoré bojujú o vašu pozornosť na každom rohu.

 

Tieto tipy by vám mali pomôcť získať viac času pre úlohy, ktoré sú pre vás dôležité a ktoré vám pomôžu stať sa úspešnejším.

 

1. Vypnite si notifikácie

Prvým a asi najviac zrejmým krokom ako nestratiť sústredenie je vypnutie všetkých pripomienok a oznámení. Možno nemáte dojem, že notifikácie sú podstatným rozptýlením, pretože trvajú len pár sekúnd, no podľa výskumov aj krátke vyrušenie naruší myslenie na oveľa dlhšiu dobu ako si uvedomujeme.

 

Preto si na prečítanie e-mailov a scrollovanie sociálnych sietí vyčleňte iba jednu časť dňa, najlepšie ráno. Zvyšok dňa si notifikácie vypnite a mobil odložte mimo seba.

 

2. Vytvorte si dennú rutinu

Okrem množstva iných pozitív je to výborná taktika na zvýšenie sústredenia. Ak si vytvorenú rutinu osvojíte, začnete robiť veci automaticky.

 

Nebudete zbytočne mrhať čas premýšľaním čo ešte potrebujete urobiť a kedy to potrebujete dokončiť.

 

3. Nájdite si čas na oddych

Kvôli nabitému programu môže byť ťažké nájsť si čas pre seba ale regenerácia je na udržanie sústredenia dôležitá. Keď cítite, že sa vaša energia začína strácať, tak zistíte, že spolu s ňou mizne aj schopnosť sústredenia.

 

Štúdie ukázali, že krátke pauzy vedia predchádzať „unaveným rozhodnutiam“. Izraelskí sudcovia udelili podmienečné prepustenie častejšie, keď si dávali prestávky, ako keď pracovali dlhšiu dobu nepretržite.

 

Pri únave robili to najjednoduchšie a najbezpečnejšie rozhodnutie - vraveli iba nie. To však nebolo správne. Ak doprajete mysli oddych od práce, umožní vám to vrátiť sa k úlohe s novou energiou a lepším sústredením.

 

Galéria: