23. 04. 2019

3 rozhodnutia, ktoré môžete navždy ľutovať

Každý deň spravíme vyše 70 rozhodnutí. Väčšina z nich nie je až tak podstatná, no následky iných, dôležitejších vás dokážu prenasledovať do konca života. Zoznam toho, čo ľudia ľutujú bol zostavený na základe osobného prieskumu zdravotnej sestry, ktorá 12 rokov pracovala s pacientmi, ktorým zostával maximálne rok života. Bolo pre ňu už zvykom pýtať sa ich na to, čo najviac v živote ľutujú a najčastejšie dostala tieto 3 odpovede:

 

1. Robili rozhodnutia na základe toho, čo si myslia iní

Ak urobíte rozhodnutia na základe toho, čo si myslia iní, stanú sa dve veci. Prvá, nedosiahnete v kariére to, čoho by ste inak boli schopní. Druhá, meníte svoje vlastné morálne zásady a prestávate byť sami sebou. Najlepšou cestou je si uvedomiť, že to, čo si iní myslia, je len ich názor. Nezáleží na tom, či si myslia, že ste hrozná alebo dokonalá osoba, stále je to len ich názor. Vy sami najlepšie viete, kto ste a či týmto človekom chcete alebo nechcete byť naďalej.

 

2. Príliš pracovali a zabudli na blízkych

Pracovať tvrdo na svojich cieľoch, dosiahnuť ich, byť známy a úspešný je samozrejme cieľom úspechu, no nie na úkor najbližších ľudí. Často sa totiž stáva, že na sebe pracujete tak tvrdo až zabudnete na to, že existuje aj svet, ktorí sa netočí okolo úspechu a peňazí, a ktorý je ešte dôležitejší pre vaše vlastné vnútorné šťastie. Kľúčom je nájsť balans medzi tým, čo milujete a tým, koho milujete.

 

3. Nevyjadrovali/neukazovali svoje emócie

Odmalička sa učíte, že emócie sú silnou zbraňou. Či už voči iným ale i sebe samým. Treba s nimi zaobchádzať opatrne najmä navonok a držať ich v určitých medziach, aby sa vám nevypomstili. Netreba ich však úplne zaškatuľkovať a nepúšťať von, pretože vtedy eruptujú v nečakanej chvíli naraz ako sopka. Naučiť sa s nimi manipulovať a používať ich je majstrovskou schopnosťou úspešných ľudí.

 

„Nie sme produktom okolností ale našich rozhodnutí.“ – Stephen Covey

Galéria: