11. 11. 2019

3 neformálne frázy, ktorým sa v kariére zďaleka vyhýbajte

Budovanie kariérnych vzťahov sa značne rozvinulo. Moderná doba si zakladá na naoko priateľskej pracovnej atmosfére a formalitu odsúva viac do úzadia. Napriek tomu stále existuje pár udalostí, pri ktorých je dobré pamätať na isté formálne, nepísané pravidlá. V týchto situáciách bude dôležité vyjadrovať sa na istej úrovni, adekvátnej vašej pozícii ale i pozícii druhej osoby.  Vyhnúť by ste sa preto mali trom často používaným, neformálnym frázam.

 

1. „Zdravím, volám sa ...“

Prvý dojem je len jeden a veľmi na ňom záleží. Neformálne predstavenie je niekedy úplne v poriadku ale príliš neformálny prejav nie je dobrou voľbou, ak sa predstavujete niekomu staršiemu, prípadne niekomu s vyššou pracovnou pozíciou. Použite radšej pozdrav „Dobrý deň“   a povedzte vaše krstné meno s priezviskom, budete pôsobiť oveľa profesionálnejšie a serióznejšie.

 

2. „Som viceprezidentom spoločnosti ...“

Pri formálnych rozhovoroch ľudí často láka rýchlo povedať svoj titul a prácu. Týmto chcete svojmu spoločníkovi ozrejmiť svoj status a profesionalitu, no ak táto téma príde príliš skoro, vyznieva viac arogantne než profesionálne. Je lepšie vyčkať až sa vás na to daná osoba opýta sama. To môžete dosiahnuť napríklad tým, že sa opýtate na niečo o nej. Týmto dávate možnosť rovnakej otázky vašim smerom.  

 

3. „To je skvelé.“ alebo „Jasné, to poznám!“

Ak sa dostanete do rozhovoru s veľmi vysoko postavenou osobou, vaše slová definujú aký vzťah s danou osobou budete mať v budúcnosti. Príliš neformálne vyjadrovanie by mohlo ohroziť vašu povesť. Napríklad, ak sa dostanete do rozhovoru s viceprezidentom spoločnosti, s ktorým by ste chceli spolupracovať a rozhovor povediete štýlom „Veľmi sa mi páči vaša stratégia predaja, mohli by ste mi prosím povedať kto riadi dané oddelenie?“ Pri reakcii na odpoveď by vás mohlo lákať povedať niečo v zmysle „Jasné, toho poznám.“ To však nebude najlepšia voľba slov. Oveľa serióznejšie pôsobí veta „O jeho práci som už počul a bolo by veľmi prospešné spolupracovať s ním.“ Týmto prejavíte svoje znalosti práce danej osoby i záujem o spoluprácu.

 

Vo formálnych rozhovoroch je dobré nenechať sa zlákať hneď prvou reakciou aká vám príde na jazyk. Ak sa dokážete zamyslieť nad serióznejšou interpretáciou, môže vám daný rozhovor vylepšiť profesionálnu povesť v očiach dôležitých ľudí alebo priniesť lukratívne možnosti pracovných spoluprác.

Galéria: