06. 12. 2018

2 psychologické triky, ktoré rozhýbu váš biznis

Jednou z kľúčových  vlastností na ceste k úspechu je pochopenie ako (a prečo) ľudia premýšľajú a konajú takým, či onakým spôsobom. Predtým, než sa pustíte do svojej marketingovej stratégie, venujte chvíľku času preštudovaniu trikov, ktoré vám pomôžu nasmerovať zákazníkov presne tam, kam potrebujete bez toho, aby o niečom tušili.

Zákon reciprocity

Je to jednoduché, ak vám niekto urobí láskavosť, cítite prirodzenú potrebu odplatiť mu jeho snahu. Dostali ste v reštaurácii spolu súčtom za obed aj cukrík či sušienku? Pravdepodobne ste boli obeťou reciprocity. Experiment preukázal, že ak zákazníci k účtenke dostali malú pozornosť, prihodili vždy o zopár centov viac než zákazníci bez darovanej pozornosti.

  Ako zákon aplikovať:

Aj vo vašom biznise je veľa spôsobov ako zákazníkovi povedať, že vám na ňom záleží do posledného detailu. K veľkej objednávke môžete prihodiť tričko s vašim logom, k menšej zákazke nálepku alebo pero. Dokonca i jednoduchý list, napísaný rukou ako poďakovanie, je aplikáciou zákona reciprocity. Vaše dobré meno sa vďaka pozitívnej odozve od zákazníka roznesie k desiatkam ďalších záujemcov.

Sociálny dôkaz

Ide o teóriu, kedy si ľudia privlastňujú presvedčenia či napodobňujú činy iných ľudí, ktorým dôverujú a páčia sa im. Inými slovami - „ja tiež“ efekt. Môžete si predstaviť prvý tanec na strednej škole – takmer každý tínedžer chce byť na parkete prvý, no odhodlá sa až vtedy, keď tam bude nejaká skupina prvých odvážlivcov (a nie, nie je to inak ani u starších, ktorí už majú overené tanečné kroky).

  V praxi:

Jednoduchá cesta ako zakomponovať sociálny dôkaz do svojho biznisu, je používať „social buttons“ na svojej web stránke. Ľudia môžu vidieť koľkým návštevníkom sa váš obsah páči alebo kto ho videl a jedným klikom vedia i oni zdieľať ďalej to, čo ponúkate. Ľahšie totiž kliknú na niečo, čo je „schválené“ ďalšími stovkami či tisíckami návštevníkov pred ním.

 

 

Galéria: